Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Program „Opieka wytchnieniowa" edycja 2025. Rusza nabór

Gminie Czechowice-Dziedzice po raz kolejny przyznano środki finansowe z Funduszu Solidarnościowego w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 w wysokości 510 000 zł. Rusza nabór do Programu Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla JST – edycja 2025.

logotypy

Osoby zainteresowane uczestnictwem w Programie w celu złożenia niezbędnych dokumentów proszone są o kontakt z pracownikami Zespołu ds. usług Ośrodka Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach przy ulicy Nad Białką 1 B.

tel. 32/214 51 37 oraz 508 069 933 w dniach i godzinach:

  • poniedziałek, wtorek, środa 7.00-15.00
  • czwartek 7.00-17.00
  • piątek 7.00-13.00

mail: zu@ops-czdz.pl

Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób
z niepełnosprawnościami poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach przez zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Program kierowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

1) dziećmi od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16  roku życia posiadającymi orzeczenie
o niepełnosprawności

lub

2) osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:

a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo

b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych –  którzy wymagają usługi opieki wytchnieniowej.

Członkowie rodzin osób z niepełnosprawnościami i opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, którzy uzyskali w ramach Programu usługi opieki wytchnieniowej zwani są „uczestnikami Programu”.

Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego. Aktywność zawodowa, nie wyklucza członka rodziny lub opiekuna z możliwości uzyskania usługi opieki wytchnieniowej.

Gmina przyznając usługi opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą
z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia,
z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących. Bierze również pod uwagę stan zdrowia i sytuację życiową uczestników Programu oraz osób
z niepełnosprawnościami.

Rodzaj i zakres godzinowy usług opieki wytchnieniowej powinien być uzależniony od osobistej sytuacji uczestnika Programu, z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności osoby
z niepełnosprawnością, nad którą uczestnik Programu sprawuje opiekę.

W gminie Czechowice-Dziedzice Program realizowany będzie w ramach pobytu dziennego
w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością. Usługi w formie pobytu dziennego mogą być świadczone w godzinach 6.00-22.00. Maksymalna długość nieprzerwalnego świadczenia usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego wynosi 12 godzin dla jednej osoby
z niepełnosprawnością. Limit godzin usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego finansowanych ze środków Funduszu przypadających na jedną osobę z niepełnosprawnością
w danym roku kalendarzowym wynosi nie więcej niż 240 godzin.

Uczestnik Programu, któremu przyznano pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za tę usługę. Przyznaje się ją na podstawie Karty zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.

W godzinach realizacji usługi opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone inne formy pomocy usługowej, w tym usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, inne usługi finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie do usług opieki wytchnieniowej finansowane ze środków publicznych.

Usługi opieki wytchnieniowej mogą być świadczone, przez osoby niebędące członkami rodziny osoby z niepełnosprawnością, opiekunami osoby z niepełnosprawnością lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z osobą z niepełnosprawnością, które:

  1. posiadają dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie: asystent osoby niepełnosprawnej, pielęgniarka, siostra PCK, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta lub za zgodą realizatora Programu,
    w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym,

lub

  1. posiadają co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, doświadczenie w udzielaniu wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu,

lub

  1. zostaną wskazane przez uczestnika Programu w Karcie zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.

W przypadku gdy usługi opieki wytchnieniowej, mają być świadczone dla członków rodziny lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad małoletnimi, w odniesieniu do osób, które mają świadczyć usługi opieki wytchnieniowej, muszą zostać spełnione warunki określone w art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich  oraz  dodatkowo wymagana jest pisemna akceptacja osoby, która ma świadczyć usługę opieki wytchnieniowej ze strony rodzica małoletniego lub opiekuna

prawnego małoletniego.

Gmina w pierwszej kolejności umożliwi osobie z niepełnosprawnością lub członkom rodziny/opiekunom sprawującym bezpośrednią opiekę nad osobą z  niepełnosprawnością samodzielny wybór  osoby, która będzie świadczyć usługę opieki wytchnieniowej, jeśli zostanie wskazana w Karcie zgłoszenia do Programu.

Nabór do Programu jest otwarty. Złożenie Karty zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 nie jest równoznaczne z przyznaniem usług. Jeśli zostaną wykorzystane środki otrzymane z Funduszu Solidarnościowego na realizację zadania, nie będzie możliwe ubieganie się o usługi opieki wytchnieniowej.

Szczegółowe informacje o Programie można uzyskać pod nr tel. 32/214-51-37 lub 508 069 933 Ośrodek Pomocy Społecznej Zespół ds. usług, ul. Nad Białką 1b, 43-502 Czechowice-Dziedzice.

Podstawa prawna Programu: art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 296 ze zm.).

Załączniki poniżej.

Włączony