Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Kino Świt

Kino „Świt”, działające przy Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, rozpoczęło swoją działalność w 1925 r. Do wybuchu II wojny światowej było jednym z prężniej działających kin w Polsce. Jednak najlepszy okres działalności przypadł na lata 90 minionego stulecia. Czechowickie kino, jako jedno z dwóch w Polsce, wyposażono w innowacyjny wówczas system nagłośnienia - Dolby Digital SR. Dużym atutem, który przełożył się na popularność tego obiektu, był starannie dobierany repertuar. W latach 1995 i 1996 kino „Świt” otrzymało nagrodę „Złotego progu” - przyznawaną najlepszym kinom w Polsce.

Budynek MDKDzięki zainteresowaniu, nie tylko mieszkańców Czechowic-Dziedzic, ale także innych miast, w 1980 r. w „Świcie” powstał Dyskusyjny Klub Filmowy Puls. W 1991 r. przyznano mu nagrodę im. prof. Bogdziewicza, a prowadzący i skupiający wokół siebie grupę pasjonatów filmu Józef Grabowski, we wrześniu 2015 r., podczas 4. Ogólnopolskiej Konferencji Stowarzyszenia Kin Studyjnych i Lokalnych, otrzymał tytuł „Kiniarza Roku”.
Od roku 2011 obraz i dźwięk przekazywany jest za pomocą nowoczesnego sytemu cyfrowego. Ciekawą propozycją dla widzów są imprezy cykliczne poświęcone kinematografii. Festiwal Dobrych Filmów, Tydzień Filmu Polskiego. Filmowe Polonica, Non Fiction. Sztuka Dokumentu czy Czechowickie Prezentacje Filmowe. Kino pozostaje ważnym punktem kultury na mapie naszego miasta.