W Polsce pierwsze karty zbudowano w Częstochowie w 1960 roku. W Czechowicach-Dziedzicach pierwszy prototyp kartu powstał rok później, a jego projektantem i konstruktorem był Antoni Bularz, inżynier z czechowickiej Walcowni. Dlatego od nazwiska ich twórcy…
19 stycznia 1950 roku walne zgromadzenie klubu RKS Walcownia, w Dziedzicach, powołało do życia sekcję bokserską RKS Stal Czechowice. O historii boksu w Czechowicach-Dziedzicach, największych osiągnięciach naszych pięściarzy i o tym dlaczego sekcja ta nie…
Obchodzący w 2021 roku swoje 100-lecie RKS "Walcownia" (obecna nazwa MRKS Czechowice-Dziedzice), w okresie swej działalności stworzył 12 różnorodnych sekcji sportowych, m.in. bokserką, szachową, lekkoatletyczną, hokeja na lodzie, czy piłki nożnej. Opowieść…
Spółka "Fabryka Kabli Zahm & Stach" powstała w 1927 roku w Morawskiej Ostrawie, i także w tym roku rozpoczęła budowę Fabryki Kabli w Dziedzicach, na Śląsku Cieszyńskim, z udziałem kapitału czeskiego i niemieckiego. Prace rozpoczęto na placach (o…
Siedziba władz naszego miasta, wraz z upływem czasu zmieniała swój wygląd i adres. Warto więc przypomnieć jak wyglądały budynki, w których sprawowali władzę wójtowie Czechowic i Dziedzic. Skąd wzięła się nazwa Stara Gmina? Opowiada o tym materiał…
Wybitny kapłan, pisarz, działacz narodowy oraz społeczny, który pochodził z Zabrzega i był niestrudzonym działaczem na rzecz polskości Śląska Cieszyńskiego. W rodzinnej wsi zbudowano mu pomnik, a jego imię nosi Zespół Szkół w Zabrzegu. Dokonania wybitnego…
Od końca XIX wieku powstawały w Czechowicach i Dziedzicach przedsiębiorstwa, które dziś już nie istnieją i zatarły się w naszej pamięci. Kto dziś kojarzy Czechowice z produkcją firmowej Eau de Cologne Nr 4711 czyli wody kolońskiej? Wspomnienia o tych…
1 września 1880 roku Najjaśniejszy Pan, cesarz Austro-Węgier Franciszek Józef I podczas jednego ze swoich inspekcyjnych wyjazdów, zatrzymał się na dworcu w Dziedzicach, który został zbudowany jako stacja Cesarsko-Królewskiej Uprzywilejowanej Kolei…
Plejada wybitnych postaci pojawiać zaczęła się w Dziedzicach od momentu zbudowania w 1855 roku stacji kolejowej. Ten ważny dworzec i węzeł kolejowy był niemym świadkiem pobytu na naszym terenie wybitnych osobistości. Tłumnie gromadzili się, mieszkańcy…
W dniu 3 stycznia 1911 roku w czasie rabunkowego napadu na plebanię w Dziedzicach został śmiertelnie postrzelony ks. proboszcz Antoni Macoszek. Zmarł w szpitalu w Bielsku 9 stycznia. W „Miesięczniku Pedagogicznym” (Cieszyn styczeń 1911 r.) pisano: „Ksiądz…