Szacowanie szkód połączone z oględzinami terenu, na którym wystąpiły oraz ewentualna wypłata odszkodowania, następuje na złożony do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach wniosek poszkodowanego, zawierający określone informacje o przedmiocie szkody oraz konieczne dokumenty.
Na stronie internetowej RDOŚ Katowice, w zakładce "załatw sprawę", w pozycji B2 - Szacowanie szkód wyrządzonych przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową, zamieszczono kartę usługi dotyczącą sposobu załatwienia sprawy (z wyszczególnionymi dokumentami, które muszą być dołączone do wniosku) oraz odpowiednie wzory wniosków o odszkodowanie w zależności od gatunków, które je wyrządziły. Wymagania prawne co do niezbędnych dokumentów oraz samej procedury odszkodowawczej, reguluje rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 lutego 2018 r., w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną.
Zgodnie z art. § 2 ust. 3a pkt 2 ww. rozporządzenia wniosek w przypadku szkody w budowli stawów rybnych w gospodarstwie rybackim składa się w terminie 7 dni roboczych od dnia stwierdzenia szkody. Ponadto, zgodnie z § 2 ust. 12 ww. rozporządzenia, Poszkodowany jest zobowiązany do zabezpieczenia - w miarę możliwości - śladów oraz innych dowodów wskazujących na przyczynę lub okoliczności powstania szkody, w miejscu jej wyrządzenia do czasu sporządzenia protokołu.
Oznacza to, że usunięcie szkód możliwe jest dopiero po przeprowadzeniu oględzin terenowych, określeniu rozmiaru szkód oraz sporządzeniu protokołu z oględzin.
W przypadkach wymagających podjęcia natychmiastowych działań, jak np. uszkodzenia grobli, które w efekcie mogą doprowadzić do znaczących szkód w pobliżu wystąpienia problemu, zaistniałą szkodę należy zgłosić telefonicznie. Następnie, po zgłoszeniu telefonicznym szkody pracownikowi Regionalnej Dyrekcji Ochronny Środowiska w Katowicach, dopuszcza się możliwość natychmiastowej jej naprawy przez Właściciela obiektu stawowego, jeśli taka naprawa jest faktycznie pilna. Poszkodowany, w celu uzyskania ewentualnego odszkodowania, zobowiązany jest jednak sporządzić sprawozdanie obejmujące:
- stan faktycznych uszkodzeń stwierdzonych przez poszkodowanego wraz z podaniem ich lokalizacji oraz załączoną dokumentacją zdjęciową;
- zestawienie (najlepiej w formie tabeli) objętości stwierdzonych szkód (jam, zapadlisk, nor) w m³;
- stan po naprawie obejmujący opis faktycznie wykonanych prac naprawczych (rozmiar prac, rodzaj sprzętu, itp.) wraz z dokumentacją fotograficzną.
W innych sytuacjach, w przypadku przystąpienia do oględzin terenowych i stwierdzeniu wykonania naprawy uszkodzeń, przed przybyciem przedstawicieli RDOŚ w Katowicach we wskazane miejsce wystąpienia szkód, odszkodowanie nie będzie wypłacane. W przypadku pilnych sytuacji wymagających oględzin można się kontaktować pod numerem telefonu: 32 42 06 825 lub 32 42 06 851.
Jednocześnie zwraca się uwagę na możliwości stosowania metod zabezpieczających w stosunku do obiektów narażonych na negatywną działalność bobrów. Groble stawów można zabezpieczyć poprzez wyłożenie siatki na części w miejscach narażonych na rozkopywanie. Siatka powinna być położona na oczyszczonej z krzewów i nierówności grobli lub nasypie, tak aby ściśle przylegała do jego powierzchni. Dolna krawędź powinna znajdować się około 1 m poniżej średniego poziomu wody w stawie lub zbiorniku. Siatka powinna być zamontowana za pomocą stalowych kotew o długości co najmniej 50 cm, w liczbie co najmniej 1 szt. na 1 mb siatki, stabilizujących ją w trwały sposób przed przemieszczeniem. Poszczególne odcinki siatki powinny być trwale połączone za pomocą ocynkowanych, stalowych złączek.
Pod linkami poniżej można znaleźć poradniki i opracowania, które mogą ułatwić ewentualne zabezpieczanie obiektów stawowych:
- poradnik pt. „Bóbr europejski ochrona i zapobieganie szkodom” Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi (TUTAJ).
- opracowanie pt. „Analiza dotychczasowych rodzajów i rozmiaru szkód wyrządzanych przez bobry oraz stosowanie metod rozwiązywania sytuacji konfliktowych” dr Andrzeja Czecha (TUTAJ).