
Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w ciągu dnia najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15.00 a 18.00, a nie jak powszechnie sądzimy – w południe. Za to w godzinach 12.00-13.00 notowane jest największy poziom promieniowania UV. Oba są potencjalnie niebezpieczne i należy podjąć odpowiednie kroki, aby się przed nimi chronić.
Temperaturę powyżej 30°C zaliczamy jako upał, a przy 41°C występuje już zagrożenie życia. Upały to zwiększone ryzyko odwodnienia, przegrzania organizmu, ale przede wszystkim udaru słonecznego i cieplnego. Główne objawy to:
- zmęczenie,
- silne bóle i zawroty głowy,
- nudności,
- gorączka,
- szum w uszach,
- drgawki,
- wzrost temperatury ciała zagrażający życiu,
- większa częstotliwość bicia serca i oddechu.
W przypadku ich wystąpienia należy natychmiastowo zadzwonić pod numer alarmowy 112 i podążać za instrukcjami dyspozytora. Podczas udaru nie należy podawać żadnych leków, jedzenia ani picia!
Ekstremalna temperatura wpływa negatywnie na układ nerwowy człowieka. Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, zmniejsza koncentrację, powoduje ospałość czy zdenerwowanie i jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych i dzieci. Oto jak sobie z nią skutecznie radzić:
- Ogranicz przebywanie w pełnym słońcu oraz nadmierne opalanie.
- Stosuj kremy z filtrem UV.
- Pij dużo niegazowanej wody.
- Ogranicz spożywanie alkoholu – powoduje odwodnienie.
- Noś lekką, przewiewną odzież w jasnych kolorach i nakrycie głowy.
- Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w aucie, a podczas jazdy rób regularnie przerwy w zacienionych miejscach.
- W ciągu dnia zamknij i zasłoń okna, przewietrzaj dom nocą.
- Unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego, zwłaszcza w najgorętszej porze dnia.
- Jeśli możesz to pozostań w domu, w klimatyzowanym pomieszczeniu.
- Unikaj szoku termicznego – nie wychodź od razu z klimatyzowanego pomieszczenia na upał, a wchodząc do wody opłucz ciało i zanurzaj się powoli.