Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Stypendia socjalne dla dzieci i młodzieży. Kiedy i gdzie złożyć wniosek?

Wydział Świadczeń Społecznych Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach Pl. Jana Pawła II 1, informuje, że wnioski o przyznanie stypendium szkolnego o charakterze socjalnym na rok szkolny 2024/2025 składać należy w dniach od 1 do 15 września roku szkolnego 2024/2025, a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych od 1 do 15 października danego roku szkolnego w w/w Wydziale pokój 104, tel. 32 214 71 11 w godz. od 7:30 do 15:30 (od poniedziałku do środy), od 7:30 do 17:30 (czwartek), od 7:30 do 13:30 (piątek).

Pomoc materialna jest udzielana uczniom w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji, umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia, a także wspierania edukacji uczniów zdolnych.

Stypendium przysługuje:

  1. uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia
  2. wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.

Według ustawy miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia, uprawniająca do ubiegania się o stypendium socjalne, nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt. 2 Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. 2024 poz. 1283 t.j.) czyli 600 zł netto.

Wszelkie dodatkowe informacje dotyczące składania wniosków o stypendia socjalne, w tym dokumenty potrzebne do ustalenia miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie można uzyskać w UM w Czechowicach-Dziedzicach pok. 104 parter.

Wykaz dokumentów potrzebnych do ustalenia miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie:

  1. oświadczenie lub zaświadczenie z zakładu pracy o wysokości otrzymanego wynagrodzenia netto w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku (sierpień 2024r.),
  2. oświadczenie pod odpowiedzialnością karną o pozostawaniu bez pracy i nie osiąganiu dochodu  w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku dla osób niezarejestrowanych w PUP,
  3. zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o statusie osoby bezrobotnej, która nie otrzymuje zasiłku lub zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o wysokości pobranych świadczeń oraz zasiłków,
  4. wyroki sądowe mówiące o wysokości zasądzonych alimentów lub zaświadczenie od komornika,
  5. decyzja, zaświadczenie z ZUS-u lub odcinek pocztowy o wysokości pobieranego świadczenia,
  6. poświadczenie powierzchni gospodarstwa rolnego w hektarach przeliczeniowych,
  7. dokument potwierdzający utratę dochodu oraz wysokość utraconego dochodu, jeżeli dochód rodzinny uległ obniżeniu na skutek utraty dochodu przez członka rodziny.

W przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej:

  1. oryginał zaświadczenia wydany przez naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego o rodzaju prowadzonej działalności:

a. na zasadach ogólnych:

- zaświadczenie naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego zawierające informacje o formie opodatkowania, okresie prowadzenia działalności oraz wysokości dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym 2023r.

b. w formie zryczałtowanego podatku dochodowego:

- zaświadczenie naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego o formie opodatkowania oraz o okresie prowadzenia działalności,

- oświadczenie o osiągniętym dochodzie netto z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku,

- dokument potwierdzający opłacanie składek ZUS

c. w formie karty podatkowej:

- decyzja o ustaleniu wysokości karty podatkowej,

- oświadczenie o osiągniętym dochodzie netto z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku

W przypadku zawieszenia działalności – dokument potwierdzający ten fakt.

W przypadku gdy np. w miesiącu sierpniu rodzina uzyskała ostatni dochód, brany jest wówczas pod uwagę dochód za wrzesień 2024r. Należy przy tym udokumentować „dochód utracony”.

Osoby ubiegające się o przyznanie pomocy materialnej dla ucznia w zamian zaświadczeń mogą złożyć oświadczenia dotyczące powyższych faktów. Oświadczenie takie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia wynikającego z art. 233 § 1 i § 6 Kodeksu Karnego (Dz. U. z 2024r. poz. 17 t.j.) :

1. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

2. Przepisy § 1-3 oraz 5 stosuje się odpowiednio do osoby, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Wyłączony