Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Pomoc dla rolników poszkodowanych przez powódź

Do połowy listopada w systemie elektronicznym ARiMR przyjmowane będą od rolników wnioski o pomoc, w związku ze szkodami w uprawach. To kolejna forma wsparcia producentów rolnych, którzy ponieśli straty w trakcie wrześniowej powodzi.

Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach informuje, że producenci rolni, którym w gospodarstwach rolnych (z terenów objętych stanem klęski żywiołowej) powstały szkody w uprawach: kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków, soi, konopi włóknistych, tytoniu, chmielu, lnu, winorośli, ziół, słonecznika lub warzyw spowodowane wystąpieniem powodzi (mającej miejsce we wrześniu) – mogą w systemie elektronicznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o pomoc, w wysokości:

- 4 000 zł na 1 ha powierzchni upraw soi,

- 5 000 zł na 1 ha powierzchni pozostałych ww. upraw.

Przy ubieganiu się o przedmiotową pomoc nie jest wymagany protokół oszacowania powstałych szkód powodziowych, a oświadczenie producenta o powierzchni ww. upraw, na której powstały szkody. Termin składania wniosków w tym zakresie upływa w dniu 15 listopada 2024 r.

Ponadto, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego informuje o tym, że istnieje możliwość skorzystania ze środków, o których mowa w art. 22b ust. 1 o ochronie gruntów rolnych i leśnych, na rekultywację gruntów rolnych na cele rolnicze. Przepisy tej ustawy umożliwiają dokonanie rekultywacji gruntów rolnych na cele rolnicze, zdewastowanych lub zdegradowanych przez nieustalone osoby, w wyniku klęsk żywiołowych lub ruchów masowych ziemi, przez właściwy organ.

Zgodnie z ww. ustawą ze środków tych finansowana może być ochrona, rekultywacja i poprawa jakości gruntów, m.in. rekultywacja na cele rolnicze gruntów, które utraciły lub zmniejszyły wartość użytkową wskutek działalności nieustalonych osób, wykonywanie niezbędnych dokumentacji i ekspertyz z zakresu ochrony gruntów rolnych. 

Wyłączony