Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Nabór wniosków o nadanie numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy

Trwa nabór wniosków o nadanie numeru PESEL dla obywateli, którzy w związku z działaniami wojennymi do Polski przybyli w okresie od 24 lutego 2022 r. bezpośrednio z Ukrainy.

Od 16 marca w Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach rozpoczął się nabór wniosków o nadanie numeru PESEL dla obywateli, którzy w związku z działaniami wojennymi do Polski przybyli w okresie od 24 lutego 2022 r. bezpośrednio z Ukrainy.

Obywatelu Ukrainy, w związku z dużym zainteresowaniem nadania numeru PESEL, obywateli Ukrainy obowiązują zapisy osobiście w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Barabasza 1, bądź telefonicznie pod nr 32 214 71 59.

Numer PESEL może otrzymać każdy obywatel Ukrainy, który przybył po 24 lutego 2022 r. do Polski bezpośrednio z Ukrainy, w związku z działaniami wojennymi i złoży wniosek do dowolnego urzędu gminy. We wniosku trzeba podać takie dane jak: imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, kraj urodzenia i obywatelstwo, data wjazdu do Polski, ukraiński numer ewidencyjny – jeśli dana osoba go posiada. Osoby, które chcą uzyskać także profil zaufany, dodatkowo zobligowane są do podania adresu e-mail i polskiego numeru telefonu.

By złożyć wniosek konieczne jest posiadanie przy sobie dokumentu, który potwierdzi dane podane we wniosku i tożsamość osoby składającej wniosek. Jeżeli ktoś nie posiada takiego dokumentu, może złożyć wniosek pod rygorem odpowiedzialności karnej. Niezbędne jest także kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarach 35 x 45 mm (szerokość x wysokość).

Wypełniony wniosek wraz z potrzebnymi dokumentami oraz zdjęciem trzeba przynieść osobiście do Wydziały Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Barabasza 1. Urzędnik na miejscu pobierze odciski palców. Wniosek w imieniu dziecka składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd opiekuńczy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku ‒ z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie. Od dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia, nie pobiera się odcisków palców. Na wniosku należy złożyć własnoręczny podpis. Wydanie tego dokumentu jest bezpłatne. Numer PESEL zostaje nadany na miejscu.

Ze względu na procedury związane m.in. ze skanowaniem linii papilarnych, bariery językowe - obsługa jednego wniosku trwa ok. 30 minut.

Uwaga! Mieszkańcu Czechowic-Dziedzic – jeśli możesz, załatw swoją sprawę przez Internet!

Mieszkańcy Gminy Czechowic-Dziedzic obsługiwani są poza kolejką dla obywateli Ukrainy. Jednakże w związku z tą nadzwyczajną sytuacją w ciągu najbliższych dni w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach mogą tworzyć się kolejki. Przypominamy, że szereg czynności, takich jak chociażby: uzyskanie dowodu osobistego dla dziecka lub podopiecznego – do 12 roku życia, wymeldowanie się z pobytu stałego bądź tymczasowego, zameldowanie się na pobyt stały, czasowy lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące, zgłoszenie wyjazdu za granicę czy powrotu z zagranicy można załatwić przez Internet – bez wychodzenia z domu.

Włączony