Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Burmistrz wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe

We wtorkowy (8.07) poranek odbyło się posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta, jego zastępców, przedstawicieli Wydziału Zarządzania Kryzysowego, szefów jednostek miejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych, Policji oraz Straży Miejskiej. Spotkanie zostało zwołane w związku z prognozowanymi intensywnymi i długotrwałymi opadami deszczu, które mogą spowodować lokalne podtopienia oraz wzrost zagrożenia powodziowego.

W wyniku narady Burmistrz Marian Błachut podjął decyzję o wprowadzeniu pogotowia przeciwpowodziowego, które obowiązuje od godziny 9:00. Działanie to umożliwia uruchomienie procedur prewencyjnych oraz szybką reakcję służb w przypadku pogorszenia się sytuacji meteorologicznej w najbliższych kilkudziesięciu godzinach.

Wszystkie służby są w pełnej gotowości. Do działań zostaną również zaangażowani żołnierze z cieszyńskiego batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy dotrą na teren Gminy w ciągu kilku godzin. W pierwszym etapie będą wspierać strażaków m.in. przy napełnianiu worków z piaskiem.

Ważna informacja dla mieszkańców:
Od godziny 15:00 w każdej jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice dostępne będą worki z piaskiem do samodzielnego odbioru (wyłącznie własnym transportem).

Apelujemy do mieszkańców o wzmożoną czujność i śledzenie na bieżąco komunikatów publikowanych przez Urząd Miejski (strona internetowa oraz media społecznościowe), a także lokalne media. – Każdy z nas, kto mieszka na terenie objętym zagrożeniem, musi wzmóc czujność [...]. Na bieżąco będziemy Państwa informować w komunikatach, ale nic nie zastąpi Waszej obecności na miejscu, zaangażowania i ostrożności – podkreślił Burmistrz Marian Błachut.

W przypadku zagrożenia powodziowego należy śledzić aktualne prognozy pogody oraz komunikaty i ostrzeżenia hydrologiczne oraz meteorologiczne publikowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

=====

AKTUALIZACJA godz. 15:50

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, na terenie naszej Gminy prowadzone są działania mające na celu zabezpieczenie najbardziej zagrożonych miejsc.

Druhowie z naszych jednostek OSP pracują nieprzerwanie, wspierani przez strażaków z Państwowej Straży Pożarnej oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W czterech newralgicznych punktach na koronie wałów układany jest modułowy rękaw(-y) przeciwpowodziowy (o długości ponad kilometra), dostarczony przez Komendę Miejską PSP w Bielsku-Białej. Dodatkowo, wykorzystywane są worki z piaskiem, by wzmocnić zabezpieczenia.

Przypominamy, że od godziny 15:00 we wszystkich jednostkach OSP na terenie Gminy wydawane są worki z piaskiem dla mieszkańców.

Dziękujemy wszystkim służbom za zaangażowanie i prosimy mieszkańców o zachowanie ostrożności oraz śledzenie komunikatów. Bądźmy czujni i solidarni.

AKTUALIZACJA 

Pogotowie przeciwpowodziowe na terenie całego powiatu bielskiego wprowadził o godz. 20:00 starosta bielski Andrzej Płonka. Obowiązuje ono we wszystkich 10 gminach pow. bielskiego. 

AKTUALIZACJA 

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach poinformowało, że z uwagi na intensywne opady deszczu, w dniach 8-10 lipca, mogą wystąpić czasowe utrudnienia w kursowaniu autobusów. 

AKTUALIZACJA 9 lipca, godz. 8:30

Minionej doby, w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, na terenie powiatu bielskiego prowadzone były działania prewencyjne. Strażacy z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej zabezpieczali najbardziej zagrożone rejony oraz udrażniali cieki wodne.

Jak podsumowuje Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej, w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Wierzbowej (rejon rzek Iłownica i Wapienica), rozłożono worki z piaskiem oraz rękawy przeciwpowodziowe o łącznej długości 1500 metrów.

Przy ul. Ligockiej wzmocniono wały przeciwpowodziowe workami z piaskiem, natomiast przy ul. Wodnej zainstalowano pompę, która odpompowywała wodę ze zbiornika retencyjnego.

Prezes OSP „Dziedzice” przekazał nam, że noc minęła spokojnie. Druhowie z tej jednostki działania prowadzili do godz. 1.00 (na ul. Burzej). – Zabezpieczono wszystkie newralgiczne punkty – relacjonuje Krzysztof Ryłko. Prezes OSP „Dziedzice” podkreśla bardzo duże zaangażowanie mieszkańców. W dalszym ciągu druhów i strażaków w działaniach wspierają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Działania OSP „Czechowice” skupione były głównie na zabezpieczaniu rejonu ul. Wodnej. Od godzin popołudniowych zastęp OSP „Czechowice” wraz z OSP Czaniec – wyposażone w dwie pompy wysokiej wydajności – pracowały przy zbiorniku retencyjnym przy ul. Wodnej.

Prezes OSP Lipowiec" przekazał, że działania druhów zorientowane były na prewencji, czyli sprawdzaniu przepustów i newralgicznych punktów z ubiegłorocznej powodzi. Strażacy z tej jednostki pomagali także w zabezpieczaniu wałów w rejonie ul. Wierzbowej.

Z jednostek OSP Bronów i Ligota także otrzymaliśmy informację, że noc minęła spokojnie, a w ciągu dnia zadania skupione były na wydawaniu mieszkańcom worków z piaskiem. Do późnych godzin wieczornych zastęp OSP Ligota układał worki z piaskiem na ul. Burzej.

AKTUALIZACJA

Odbyło się kolejne posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W pierwszej części była to wideokonferencja Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki z burmistrzami i wójtami gmin powiatu. W drugiej części podsumowano działania prewencyjne/zabezpieczające z ostatniej doby, które przeprowadzono stricte na terenie naszej Gminy.

Zgodnie przyznano, że podjęte działania profilaktyczne dały efekt. – Byliśmy pierwszymi, którzy dobrze odczytali, co się dzieje – komentował Burmistrz Marian Błachut w kontekście szybkiego wprowadzenia pogotowia przeciwpowodziowego (obowiązuje od wtorku, od godz. 9:00 – do odwołania) oraz reagowania na prognozy dotyczące intensywnych opadów deszczu.

W tym miejscu po raz kolejny należą się słowa uznania dla pracy druhów z jednostek OSP, strażaków z Państwowej Straży Pożarnej, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Ogromnym zaangażowaniem w działania profilaktyczne wykazali się mieszkańcy.

Do tej pory wydano ok. 20 tysięcy worków z piaskiem, które posłużyły zarówno do zabezpieczania posesji mieszkańców, jak i obwałowań.

Kolejny dzień w działaniach profilaktycznych pomagają żołnierze WOT (dzisiaj w sile 40 osób), obecnie głównie w rejonie ul. Burzej. 

Po południu oraz wieczorem Straż Miejska, w zagrożonym rejonie, przeprowadziła akcję informacyjną.

Zgodnie wskazano, że wiele w przeprowadzanych działaniach dało ustawienie modułowego rękawa przeciwpowodziowego.

W trakcie omawianego spotkania wskazano, że dodatkowe działania zabezpieczające należy podjąć jeszcze m.in. w Bronowie, w rejonie ul. Nadbrzeżnej.

Włączony