Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Zielona inwestycja w sercu miasta. Postępy prac w Lasku

W Parku Miejskim Lasek - zielonym sercu Czechowic-Dziedzic, przy poszanowaniu istniejącej roślinności i okazałego drzewostanu, powstaje nowa infrastruktura do rekreacji i wypoczynku. Jeszcze w tym roku zobaczymy efekt finalny tej oczekiwanej przez wielu mieszkańców inwestycji.

Prace w Lasku rozpoczęły się jesienią 2023 roku. W pierwszej kolejności wykonawca zdemontował część istniejących nawierzchni asfaltowych i brukowych oraz poprawił stan istniejących już w parku ścieżek z kostki betonowej. Powstają nowe alejki z nawierzchni mineralnych, trwa także budowa ścieżki spacerowej dostosowanej do poruszania się po niej przez rolkarzy. Przebiegająca przez cały park trasa będzie wykonana z nawierzchni asfaltowej pokrytej żywicą w kolorze czerwonym.

Trwa przygotowywanie przestrzeni pod nowe miejsca rekreacyjne - place zabaw, siłownię plenerową i urządzenia do street workoutu. Na górce rekreacyjnej zamontowano schody, a docelowo pojawią się tam też dwie zjeżdżalnie.

Sporo dzieje się na terenie skate parku, gdzie w pierwszej kolejności, po konsultacjach z użytkownikami skateparków, wykonano nawierzchnię z betonu szlifowanego. Aktualnie trwa montaż wszystkich urządzeń niezbędnych do szaleństw na deskorolkach, rolkach, hulajnogach i rowerach BMX.

wizualizacja tężni

Zupełnie nowym elementem Lasku będzie całoroczna tężnia solankowa oraz przylegające do niej oczko wodne, nad którym powstanie kładka. Przez zbiornik wodny będzie można też przejść po dwóch ścieżkach wykonanych z dużych kamieni.

wizualizacja tężni

Jesienią wykonano szereg nasadzeń - już dziś możemy podziwiać łąkę z krokusami i żonkilami w rejonie górki rekreacyjnej. W parku posadzono też krzewy żywopłotowe, a w trakcie budowy są miejsca postojowe wzdłuż ulic Słowackiego i Żwirki i Wigury.

Oczywiście w parku nie zabraknie elementów małej architektury - ławek, koszy na śmieci, oświetlenia, a także kamer monitoringu miejskiego. Cała inwestycja ma być gotowa jesienią 2024 roku.

Gmina Czechowice-Dziedzice otrzymała dofinansowanie na przebudowę Lasku w wysokości 5 mln złotych z Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład.

Tak