Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Ogromne środki unijne na utworzenie CUS. Także dla naszej gminy

Ponad 60 mln złotych dla 10 gmin z województwa śląskiego, w tym dla Gminy Czechowice-Dziedzice, na realizację projektu „CUS – Nowe spojrzenie na usługi społeczne”. W praktyce to środki na utworzenie i wsparcie funkcjonowania Centrum Usług Społecznych.

W tym tygodniu w Muzeum Śląskim odbyło się wydarzenie inaugurujące projekt „CUS - Nowe spojrzenie na usługi społeczne". 10 gmin z województwa śląskiego, przy znacznym udziale środków unijnych, otrzyma w sumie ponad 60 mln zł na utworzenie i wsparcie funkcjonowania Centrum Usług Społecznych. Wśród tych gmin są także Czechowice-Dziedzice. CUS to takie miejsce, gdzie każdy mieszkaniec może zgłosić - nie tylko - potrzebę z zakresu pomocy społecznej, ale także usług opiekuńczych, zdrowotnych oraz z zakresu ekologii i środowiska. To w Centrum Usług Społecznych mieszkaniec otrzyma realne wsparcie, tam także będzie się realizować integracja społeczności lokalnej. 

W Gminie Czechowice-Dziedzice, od stycznia 2025 r., nastąpi reorganizacja Ośrodka Pomocy Społecznej i jego przekształcenie w Centrum Usług Społecznych oraz zmiana dotychczasowej siedziby Ośrodka Pomocy Społecznej (na pomieszczenia znajdujące się w aktualnie remontowanym budynku dworca PKP), która będzie spełniać standardy dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Jak zapowiada OPS, wydzielona zostanie sala obsługi klienta, będą sale przeznaczone na spotkania integracyjne, szkolenia, warsztaty edukacyjne i treningi. Jednym z kluczowych działań będzie utworzenie Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego oferującego poradnictwo i konsultacje, w zależności od potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców (przykładowo: konsultacje z prawnikiem, psychologiem, czy z mediatorem). Projekt „CUS - Nowe spojrzenie na usługi społeczne" umożliwi uruchomienie usługi w systemie teleopieki, usługi wczesnego wykrywania schorzeń geriatrycznych, zajęć edukacyjnych dla opiekunów osób niesamodzielnych, usługę pomocy sąsiedzkiej oraz działania z zakresu usług mobilnych. 

Celem projektu, którego liderem jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, jest zmiana sposobu świadczenia usług społecznych poprzez utworzenie i wsparcie funkcjonowania Centrów Usług Społecznych. Poza Czechowicami-Dziedzicami środki w ramach wspomnianego projektu trafią także do gmin: Ruda Śląska, Jaworze, Mikołów, Konopiska, Woźniki, Czeladź, Łazy, Radzionków i Kamienica Polska. Projekt „CUS - Nowe spojrzenie na usługi społeczne" w 85% finansowany jest ze środków unijnych, 10% to dotacja celowa z budżetu krajowego, pozostałe 5% to wkład własny Województwa Śląskiego.

Tak