Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Czechowiczanka radną Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego

W ubiegłym tygodniu odbyła się inauguracyjna sesja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego. Radną tego gremium została Zofia Świderek - uczennica II klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach. Jako jedyna czechowiczanka jest radną młodzieżowego Sejmiku.

W pierwszej sesji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego udział wzięli przewodniczący Sejmiku Jacek Jarco, radni Urszula Koszutska oraz Maciej Gruchlik, a także członek Zarządu województwa Rafał Adamczyk. - Pamiętajcie, że rozpoczęcie pracy w samorządzie jest formą misji, którą wy także macie obowiązek wypełniać - podkreślił Rafał Adamczyk, reprezentujący Zarząd województwa. Młodzi z Czechowic-Dziedzic będą mieli swoje przedstawicielstwo we wspomnianym gremium. Radną młodzieżowego Sejmiku została czechowiczanka Zofia Świderek. - Bardzo się stresowałam, że nie dam rady. Dałam radę, ślubowałam - opowiada nastolatka. 

Dla uczennicy Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie to kolejna funkcja w strukturach samorządu młodych. Zofia jest także wiceprzewodniczącą Młodzieżowej Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. To właśnie prezydium Młodzieżowej Rady Miejskiej zgłosiło Zofię jako kandydatkę do młodzieżowego Sejmiku. Nastolatka wspomina, że społecznie działa od 2020 roku i jest pewna, że w tym kierunku chce realizować się także w przyszłości. Zofia miała już okazję zobaczyć od środka pracę w Sejmie i Senacie Rzeczypospolitej, była także w Parlamencie Europejskim. 

W młodzieżowym Sejmiku Zofia chce działać na rzecz Czechowic-Dziedzic, a także w obszarze edukacji oraz kultury. W tym ostatnim przypadku chce położyć nacisk na organizację wydarzeń kulturalnych skierowanych do młodych. - Chciałabym, żeby młodzież była aktywna społecznie - dodaje uczennica czechowickiego LO.

Zofia Świderek pełni także funkcję przewodniczącej komisji ds. społecznych w strukturach Młodzieżowej Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Obrady młodzieżowej rady odbywają się co kwartał. Młodzi lokalnie działali już w zakresie poprawy bezpieczeństwa biorąc udział w akcji rozdawania odblasków. Współdziałają także z fundacją dla zwierząt. W sobotę tworzyli strefę aktywności w ramach Dnia Dziecka i cyklicznej imprezy „Zapaleńcy". 

Kolejne posiedzenie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego po wakacjach. Zofii Świderek życzymy sukcesów i skuteczności.

Tak