Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Wyjątkowa noc kultury. Zabrzeg przypomniał o swojej długiej historii.

500-letnia historia Zabrzega była motywem przewodnim 6. Czechowickiej Nocy Kultury. Wydarzenie, które odbyło się w piątek 19 maja, zakończył wieczorny program artystyczny w wykonaniu utalentowanej młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Zabrzegu.

6. Czechowicka Noc Kultury rozpoczęła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. To właśnie spod czechowickiej książnicy uczestnicy wydarzenia przejechali zabytkowym Ikarusem do Zabrzega na zwiedzanie najciekawszych punktów sołectwa.

Jacek Cwetler, kustosz Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach, w 120-letniej kaplicy na skrzyżowaniu ulic Waryńskiego i Korfantego przedstawił zarys dziejów Zabrzega. Następnie uczestnicy Czechowickiej Nocy Kultury przeszli pod zabytkowy kamień drogowy, o którym opowiadał rodowity zabrzeżanin Jacek Tomaszczyk.

Kolejnym punktem zwiedzania był zabrzeski kościół. Bardzo ciekawą prelekcję o historii miejscowej parafii oraz nieistniejącej już dzielnicy Podjaz, zalanej przez wody Zbiornika Goczałkowickiego, wygłosił ks. prałat Emil Dyrda.

Ostatnim i kluczowym przystankiem 6. Czechowickiej Nocy Kultury była Szkoła Podstawowa w Zabrzegu. Po odsłonięciu tablicy upamiętniającej 500-letnią historię wsi, w sali gimnastycznej szkoły swoje umiejętności artystyczne zaprezentowała utalentowana młodzież Szkoły Podstawowej w Zabrzegu oraz członkowie zespołu regionalnego Zabrzeg. Rozstrzygnięto także konkursy plastyczne, a na koniec wyświetlono film o 500-letniej historii sołectwa gminy Czechowice-Dziedzice.

6. Czechowicką Nocy Kultury zorganizowali: Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, Izba Regionalna, Miejski Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach oraz Gmina Czechowice-Dziedzice.

 

Tak