Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Program redukcji ryzyka powodziowego: rozpoczęły się konsultacje społeczne

W Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej odbyło się spotkanie, w trakcie którego przedstawiono „Program redukcji ryzyka powodziowego dla zlewni rzeki Iłownicy i Białej”. To dokument opracowany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie we współpracy z IMGiW – Państwowym Instytutem Badawczym. Udział w spotkaniu wzięli m.in.: Wiceminister Infrastruktury Przemysław Koperski, Wicewojewoda Śląski Adam Zaczkowski, parlamentarzyści oraz samorządowcy z regionu, w tym Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.

Rozpoczęły się konsultacje społeczne „Programu redukcji ryzyka powodziowego w zlewni rzeki Białej i Iłownicy”. Dokument został przedstawiony w trakcie wczorajszego spotkania w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej, w którym udział wzięli m.in. parlamentarzyści oraz samorządowcy z regionu.

Rozpoczynamy debatę ekspercką na temat „Programu redukcji ryzyka powodziowego w zlewni rzeki Białej i Iłownicy”, którego celem jest bezsprzecznie zminimalizowanie ryzyka powodzi na obszarze zlewni rzek Biała i Iłownica. Chcielibyśmy aby proces konsultacji zakończył się w lipcu tego roku, a następnie sprawnie rozpoczął się etap realizacji założeń Programu. Dokument – opracowany przez dwa podmioty: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej–PIB oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – jest dostępny dla każdego, i każdy może wnieść swoje uwagi – mówił Przemysław Koperski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Każdą z sugestii traktujemy poważnie i każdą będziemy poddawać analizom. Przepisy środowiskowe i zgoda mieszkańców, redukcja ryzyka poprzez realizację zadań oraz analiza kosztów i korzyści – to kluczowe kryteria jakie będziemy rozpatrywać dla zasadności przedsięwzięć – to z kolei głos Mateusza Balcerowicza, Zastępcy Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą.

W trakcie spotkania głos zabrali przedstawiciele samorządów najbardziej dotkniętych powodzią (w ubiegłym roku żywioł dwukrotnie nawiedził nasz region), w tym również Burmistrz Marian Błachut.

W „Programie” znalazła się m.in. przebudowa oraz nadbudowa obwałowań cieku Iłownica, a także przebudowa obwałowań cieku Jasienica.

Wody Polskie odniosły się również do koncepcji budowy polderów przeciwpowodziowych, których potrzebę budowy dostrzegli samorządowcy. Takie obiekty miałyby powstać m.in. w Ligocie i Bronowie.

„Programu redukcji ryzyka powodziowego w zlewni rzeki Białej i Iłownicy” został opublikowany na stronie internetowej PGW Wody Polskie (dostępny także poniżej w załączniku). Uwagi można składać do końca lipca.

Tak