Termin: 28 październik 2023 r.
Wyjazd o godzinie 8.00 sprzed budynku MDK Czechowice-Dziedzice.
Powrót około godziny 20.00.
Ilość miejsc: 45.
Koszt: 120,00 zł od osoby (60,00 zł zbiera przewodnik w autokarze).
Zapisy od 29 września 2023 r. w sekretariacie MDK w Czechowicach-Dziedzicach.
Program wycieczki:
1. Galeria „Pod strachem polnym” to miejsce unikalne na mapie całej Polski. Choć jej główną funkcją jest prezentacja dorobku artystycznego malarza, specjalizującego się w malarstwie plenerowym – Floriana Kuhuta, to zasłynęła ona ze strachów polnych. Poza faktem, iż artysta na swoich obrazach najczęściej przedstawia strachy polne wkomponowane w naturalny pejzaż, to obok galerii znajduje się mini skansen, z kolekcją strachów, a co roku, w ostatnią niedzielę maja odbywa się wielkie święto Rudzicy – Dzień Stracha Polnego. Tradycja ta kontynuowana jest już od ponad dwudziestu lat, od 1991 r. Barwny korowód, koncerty i atrakcje towarzyszące przyciągają miłośników regionalnego folkloru, dzięki czemu impreza organizowana wspólnie przez galerię i Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy, cieszy się niesłabnącą popularnością. Galeria „Pod strachem polnym” to niewątpliwie miejsce, które trzeba zobaczyć. Niezapomnianych przeżyć dostarczy nie tylko spotkanie z profesjonalnym malarstwem plenerowym, ale również jedyne w swoim rodzaju spotkanie ze strachami polnymi. To coś, czego nigdzie indziej nie ma!
2. Izba Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej, prywatne muzeum poświęcone wybitnemu polskiemu himalaiście. Obecnie prowadzone jest przez jego żonę, Cecylię. Placówka zlokalizowana jest w domu, który Jerzy Kukuczka kupił od swojej rodziny w latach 80-tych ubiegłego wieku, na terenie przysiółka Istebna Wilcze. Obecnie w Izbie eksponowane są pamiątki po himalaiście: fotografie z wypraw, sprzęt wspinaczkowy, medale i odznaczenia oraz książki.
3. Muzeum i galeria Rodziny Konarzewskich w Istebnej na Buczniku – prywatne muzeum położone w Istebnej, na terenie osady i kolonii artystycznej Bucznik. Poświęcone jest twórczości Ludwika Konarzewskiego seniora (1885-1954), jego syna Ludwika Konarzewskiego juniora, małżonce Ludwika juniora - Joannie Konarzewskiej oraz kilku innym członkom rodziny. Zwiedzający mogą poznać historię rodziny, dzieje założenia muzeum oraz prywatnej kaplicy NMP Królowej Korony Polskiej jak również formy kolonii artystycznej i kulturalnej. Opowieść jest bogato ilustrowana pamiątkami po kompozytorze Stanisławie Konarzewskim, malarskimi i rzeźbiarskimi dziełami Ludwika Konarzewskiego-seniora i Ludwika Konarzewskiego-juniora, obrazami i grafikami Joanny Konarzewskiej, ceramiką artystyczną Marii Konarzewskiej-Wszołek, a także pracami z zakresu tkactwa artystycznego, wykonanymi przez Jadwigę Konarzewską-Patykiewicz. Po zachowanej do dnia dzisiejszego kaplicy oraz galerii oprowadzają członkowie rodziny Konarzewskich.
4. Muzeum Koronki Izba Pamięci Marii Gwarek w Koniakowie – muzeum położone na terenie przysiółka Szańce, powstałe w 1962 roku, po śmierci Marii Gwarek. W muzeum można zobaczyć części ubioru oraz przedmioty wykonane z koronki. Są wśród nich m.in. czepce, chusty, kryzy, kołnierzyki, zdobienia bielizny pościelowej, firanki, serwetki na półki, a nawet damska bielizna (stringi). Jednym z eksponatów jest niedokończona serwetka z nici chirurgicznych, tworzona przez Marię Gwarek dla brytyjskiej królowej Elżbiety II. Koronczarstwo koniakowskie w 2017 roku zostało wpisane na krajową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
5. Muzeum Dobrych Myśli w Ustroniu – Pan Bruno pierwszego misia, którego dostał, rozpruł kiedy był dzieckiem, bo chciał wiedzieć co jest w środku. Okazało się, że niestety są tylko trociny, a miś mimo późniejszego zszycia przez babcię już nie wyglądał tak samo… Wszyscy zaczęli przynosić mu misie na pocieszenie, na każdą okazję. Tak zaczęło się życie z misiami. Wypełniały najpierw pokój małego Bruna, a później dom rodziców, na koniec były już wszędzie. Dlatego trzeba było znaleźć dla nich nowy dom. Dobre miejsce znalazło się w budynku dworca kolejowego na stacji Ustroń i zostało nazwane Dworzec Dobrych Myśli. Oprócz imponującej kolekcji misiów można tutaj jeszcze zobaczyć: kolekcję obrazów „Malarstwo przez tysiąclecia” – pastisze od naskalnych rysunków aż po współczesność oraz miniaturowe krawiectwo artystyczne – 600 lalek typu Barbie prezentuje unikatowe i jedyne w swoim rodzaju misternie zdobione kreacje. Projektantką tej miniaturowej mody jest pani Anita Michałowska. Dworzec Dobrych Myśli istnieje od 29 maja 2021 roku, znajdziecie go w Ustroniu przy ul. Dworcowej 4. Na miejscu działa mała kawiarenka, a także imponujący zbiór misiowych pamiątek, które można kupić.
5. Czas wolny przewidziany w Karczmie pod Ochodzitą, w Koniakowie.