Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

MDK zaprasza na wycieczkę do Wrocławia

Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza na wycieczkę do Wrocławia. W programie wizyta na wystawie The Mystery of BANKSY – A Genius Mind w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych oraz w Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Zapisy ruszają od 14 marca br.

Termin : 20 kwietnia 2024 roku

Wyjazd spod Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach o godzinie 6:30, powrót około godziny 22:00.

Zapisy od 14 marca 2024 r. w sekretariacie MDK w Czechowicach-Dziedzicach.

Ilość osób: 45

Koszt wycieczki: 200 złotych za osobę (w tym 90 zł to koszty biletów i przewodników).

plakat wycieczki

Program:

1/ Wystawa The Mystery of BANKSY – A Genius Mind w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych (ul. Wystawowa 1) – zobaczymy ponad 150 motywów sztuki ulicznej w formie graffiti, rzeźby, instalacji wideo i wydruków. Organizatorzy zaczerpnęli z całego okresu twórczości Banksy’ego. Dążyli do zebrania najbardziej wybitnych i efektownych motywów w jednym miejscu, tworząc swobodną atmosferę poza konwencjonalnym, muzealnym środowiskiem, ale jednocześnie dbając o zachowanie najwyższych standardów jakości. Kuratorką tego niezwykłego artystycznego wydarzenia jest Virginia Jean. Urodzona w Anglii, obecnie mieszkająca w Berlinie, wszechstronnie utalentowana projektantka i osoba o niezaprzeczalnej kreatywności. Po wieloletnim doświadczeniu na tradycyjnym rynku sztuki, z sukcesem stworzyła liczne projekty i wystawy związane ze street art. Banksy od zawsze stanowił dla niej źródło fascynacji ze względu na jego pochodzenie, pasję do kreatywności oraz zaangażowanie w wolną sztukę jako środek komunikacji. Virginia Jean, będąc ekspertką w dziedzinie street artu, podkreśla: "Dzieła Banksy'ego dotykają istotnych prawd i problemów współczesnego świata, które często preferujemy ignorować. Twórczość Banksy'ego dociera do każdego człowieka, bez względu na to, czy zdecydujemy się na jej akceptację, czy nie. Prezentowanie prac Banksy'ego, ich promocja i celebracja, ma kluczowe znaczenie. Banksy poprzez swoją sztuką pisze historię - historię, która dla nas w tej chwili jest rzeczywistością. Wystawa ta jest obowiązkowa dla tych, którzy lubią konfrontować się ze sztuką, polityką, globalnymi wydarzeniami i przede wszystkim z samymi sobą, pozostając wrażliwymi na subtelne odcienie słodko-gorzkiej ironii." Oryginały ogląda się na ulicach. W muzeach (np. Muzeum Banksy’ego w Krakowie) lub na objazdowych wystawach czasowych zwykle pokazywane są reprodukcje. Jedną z nich jest podróżująca po Europie The Mystery of Banksy – A Genius Mind (Tajemnica Banksy’ego – Genialny Umysł). Po Hanowerze, Kolonii i Oslo przyjedzie do Wrocławia na premierę w Polsce. Jej następnym przystankiem będzie Poznań.

2/ Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu – jedyne w Polsce muzeum obok Muzeum Poczty Gdańskiej, gromadzące eksponaty dokumentujące historię poczty, telekomunikacji i telegrafii na ziemiach polskich. Mieści się we Wrocławiu, w budynku Poczty Głównej, przy ul. Zygmunta Krasińskiego 1. Od 1988 r. jest członkiem ICOM (International Council of Museums) oraz IATM (International Associacion of Transport Museums). Muzeum utworzone 25 stycznia 1921 r. w Warszawie, mieściło się w stolicy do 1951 r. W 1956 r. przeniesione zostało do Wrocławia, gdzie znajduje się do dzisiaj. W latach 1979–2003 muzeum posiadało oddział w Gdańsku. W latach 1921–1998 Muzeum Poczty i Telekomunikacji było placówką resortową podległą ministerstwu, zaś w wyniku reformy państwa oraz wprowadzenia 24 lipca 1998 r. „Ustawy o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej w związku z reformą ustrojową państwa” muzeum zostało z dniem 1 stycznia 1999 r. podporządkowane Samorządowi Województwa Dolnośląskiego. Muzeum gromadzi interdyscyplinarne zbiory związane z przeszłością polskiej poczty. W kolekcjach muzealnych znajdują się dokumenty historyczne, znaczki pocztowe od pierwszej do ostatniej emisji, obrazy, portrety, sztychy, fotografie, medale, mapy pocztowe, transportowe, przemysłowe i ogólne, skrzynki pocztowe, szyldy stacji i urzędów pocztowych, utensylia pocztowe, mundury, sztandary, pieczęcie, telefony, telegrafy, sprzęt radiowy i pierwsze egzemplarze telewizyjne. W zbiorach znajdują się również dyliżanse pocztowe, a także bogata biblioteka fachowa. Dział poczty gromadzi eksponaty zarówno o charakterze użytkowym jak i artystycznym. Dwa pozostałe działy to: filatelistyczny (przedstawiający historię i rozwój edycji polskich i zagranicznych znaków) oraz telekomunikacyjny. W muzeum utworzono pięć stałych wystaw: historia poczty polskiej, szyldy i skrzynki pocztowe, konne pojazdy pocztowe, telegraf i telefon oraz radio i telewizja.

Zapraszamy do udziału.

Nie