Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Laserowa rewolucja w „Świcie”. Nowocześnie i ekonomicznie - nowa jakość obrazu w czechowickim kinie

Blisko 14 tysięcy widzów obejrzało w ubiegłym roku filmy w Kinie „Świt” w Czechowicach-Dziedzicach. Czy w tym roku będzie ich więcej – nie wiadomo, ale ci którzy skorzystają z oferty naszego, czechowickiego kina, już niebawem będą się mogli cieszyć jeszcze wyższą jakością obrazu. W najbliższych tygodniach do Miejskiego Domu Kultury trafi ultranowoczesny projektor BARCO SP4K, który zrewolucjonizuje jakość wyświetlanego w „Świcie” obrazu.

Działające w ramach Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach Kino „Świt” zawsze plasowało się w czołówce branży kinowej. Zanim rynek kinowy zdominowały komercyjne multipleksy, czechowickie kino uchodziło za jedno z najlepszych w Polsce, a czechowiccy kinomani – jaki pierwsi w kraju – mogli tu oglądać filmy z dźwiękiem w technologii Dolby Digital SR. Obecnie, w dobie kin wielosalowych, pozycja czechowickiego „Świtu” jest zupełnie inna. Kinomanom oferuje ono m. in. wiele cieszących się ich uznaniem, cyklicznych imprez poświęconych kinematografii oraz kino ambitne, z filmami, które zwykle nie mają szansy przebicia się na duże ekrany kin komercyjnych. Będąca od zawsze wizytówką „Świtu” dbałość o jakość - nie tylko jeśli chodzi o repertuar, ale i sprzęt na którym jest odtwarzany – nadal tu obowiązuje. Stąd zakup nowoczesnego projektora laserowego, który przeniesie widzów na zupełnie inny poziom odbioru obrazu.  

Nowoczesny sprzęt o wartości blisko 500 tysięcy złotych, to swego rodzaju prezent gminy dla Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, obchodzącego właśnie jubileusz 100-lecia działalności. O jego zakupie i przekazaniu mówił Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut podczas uroczystego koncertu jubileuszowego, który odbył się 2 marca, w setną rocznicę powstania czechowickiego „Domu Robotniczego” – dzisiejszego Miejskiemu Domu Kultury. Użytkowanie nowoczesnego projektora będzie oznaczało nie tylko skok jakościowy, ale przyniesie spore też oszczędności, w stosunku do kosztów generowanych przez użytkowany dotychczas projektor starszej generacji – energochłonny, a dodatkowo wyeksploatowany, więc wymagający kosztownego serwisu.

Dwa lata temu w czechowickim „Świcie” zamontowany został nowy ekran.  Zakup nowego projektora kinowego jest zatem kolejnym krokiem. Do końca marca br. w czechowickim kinie zostanie zainstalowany projektor laserowy najnowszej generacji BARCO SP4K. Projektor gwarantuje obraz o idealnej jakości, ze znakomitą ostrością oraz idealnym odwzorowaniem kolorów.

Projektor BARCO SP4K to kinowy projektor laserowy czwartej generacji. Dzięki zastosowaniu unikalnego systemu chłodzenia, projektor zapewnia niezmienną jasność przez cały okres użytkowania, to jest ponad 10 lat. Opatentowana technologia zapewnia ostrą, stałą jakość obrazu i idealne odwzorowanie kolorów. Laserowe źródło światła to również zminimalizowana obsługa serwisowa oraz obniżone o około 2/3 koszty eksploatacyjne (zużycie energii eklektycznej) w porównaniu z projektorami z ksenonowym źródłem światła (taki obecnie użytkuje kino). Dodatkowo seria SP4K zapewnia obraz w doskonałej rozdzielczości 4K.

 

Tak