Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

„Klimat dobry dla dzieci”, czyli warsztaty dla najmłodszych połączone z dobrą zabawą

Edukacja przez działanie, kreatywność i dobra zabawa – tak w praktyce wyglądała realizacja projektu „Klimat dobry dla dzieci” w Szkole Podstawowej w Zabrzegu. Za uczestnikami cykl warsztatów i wydarzeń, które pokazały, że o środowisku można uczyć się w sposób angażujący i inspirujący.

Podczas zajęć edukacyjnych dzieci poznały podstawowe pojęcia związane z klimatem oraz dowiedziały się, jakie są przyczyny i skutki jego zmian. Szczególną uwagę zwrócono na znaczenie codziennych wyborów, takich jak sposób przemieszczania się, konsumpcja czy korzystanie z energii, które mają realny wpływ na środowisko. Część praktyczna warsztatów pozwoliła uczestnikom wykorzystać zdobytą wiedzę w działaniu. Dzieci stworzyły m.in „Ekoludki”, z których już wkrótce wyrośnie zielona trawa, ucząc się przy tym troski o rośliny, oszczędzania wody i obserwowania naturalnych procesów zachodzących w przyrodzie.

Nie zabrakło także działań wspierających lokalną bioróżnorodność. W trakcie kolejnych warsztatów uczestnicy budowali domki dla owadów zapylających, poznając ich kluczową rolę w ekosystemie. Własnoręcznie wykonane konstrukcje staną się bezpiecznym schronieniem dla skrzydlatych pomocników, a sama aktywność dostarczyła dzieciom wiele satysfakcji i radości.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty „Las w szkle”, podczas których powstawały miniaturowe ekosystemy zamknięte w szklanych naczyniach. Uczestnicy mieli okazję stworzyć własne, unikalne kompozycje roślinne, które nie tylko stanowią efektowną dekorację, ale także uczą obserwacji natury i jej samoregulujących się procesów.

Zwieńczeniem działań był międzyszkolny konkurs recytatorski o tematyce ekologicznej „Wiosenne przebudzenie z humorem”, który odbył się w Szkole Podstawowej w Zabrzegu. W wydarzeniu wzięło udział 32 uczestników z różnych miejscowości. Młodzi artyści prezentowali utwory literackie, zachwycając publiczność nie tylko interpretacją, ale także barwnymi strojami i rekwizytami. Jury wyłoniło laureatów oraz przyznało wyróżnienia i nagrody specjalne, doceniając wysoki poziom występów. Każdy uczestnik został nagrodzony, a konkurs przebiegł w życzliwej i radosnej atmosferze.

Projekt „Klimat dobry dla dzieci” realizowany jest w ramach inicjatywy „Lokalnie na rzecz transformacji podregionu bielskiego”. Operatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Bielskie Centrum Przedsiębiorczości w partnerstwie z Gminą Czechowice-Dziedzice. Projekt otrzymał dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021–2027 (Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji).

Tak