Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

„Każdy człowiek ma swą własną cudowną kolebkę, swoje stela". Książka Zdzisława Nowrotka

Na rynku wydawniczym ukazała się kolejna książka Zdzisława Nowrotka – autora licznych publikacji i prac dokumentujących przeszłość historyczną oraz spuściznę etnograficzno-językową Czechowic-Dziedzic, Ligoty, Zabrzega. Jak zawarto w tytule „STELA…” to słownik gwarowy czechowicki oraz rozważania na temat tożsamości.

Nie ma dwóch jednakowych twarzy, nie ma też dwóch jednakowych krajów, regionów. Cytat z Gustawa Morcinka stał się mottem nowej publikacji Zdzisława Nowrotka – „STELA słownik gwarowy czechowicki i rozmowy o tożsamości”. Na książkę tematycznie/treściowo składają się dwa moduły. Pierwszym jest słownik dokumentujący gwarę mieszkańców rejonu czechowickiego wraz z bogatym zbiorem zwrotów i frazeologizmów, tekstami pisanymi gwarą oraz rozdziałem teoretycznym. Północno-wschodnia odmiana gwary cieszyńskiej dialektu śląskiego, używana w okolicach Czechowicach-Dziedzicach i okolicy, jest w słowniku reprezentowana przez ok. 3000 haseł, 900 odniesień do źródeł etymologicznych, 300 frazeologizmów oraz ok. 700 zdań z żywej gwarowej mowy. Zredagowanie słownika gwarowego – w czasie, gdy gwary gwałtownie zanikają – jest ostatnią szansą ich udokumentowania – czytamy w opisie publikacji.

W drugim komponencie wydawnictwa odnajdziemy kwestie związane z tożsamością, naszą małą ojczyzną, regionem. Autor zadaje pytania m.in.: czy nasi przodkowie byli tutaj od zawsze, a może skądś przybyli? Jak przedstawia się nasze bezpośrednie sąsiedztwo językowe i kulturowe, co pod tym względem zawdzięczamy naszym sąsiadom, a co oni nam?

Zdzisław Nowrotek już we wstępie wskazuje na dwa istotne pojęcia „stela” [stąd] oraz „herbowizna” [spadek, spuścizna]. Brzmią już niemodnie, ale pięknie, nawet patetycznie. Mają swój ciężar znaczeniowy, a także moc. To wokół nich koncentrować się będzie narracja i kształtować kompozycja tej publikacji – opisuje autor.

„STELA słownik gwarowy czechowicki i rozmowy o tożsamości” dostępny jest w Izbie Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach oraz u autora (strona internetowa Zdzisława Nowrotka). To obszerne wydawnictwo (500 stron), zawierające 100 fotografii przedstawiających lokalne i regionalne zabytki. Książkę wydano nakładem Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic. – Ludzie chwalą, że dobrze, iż taka książka się ukazała. To swoisty elementarz dla młodszych pokoleń; zebranych zwrotów, wyrażeń – komentuje Jacek Cwetler, kustosz Izby Regionalnej. Publikacja przez wiele osób przed świętami, wybierana była jako prezent dla bliskich mieszkających za granicą.

Tak