W sierpniu tego roku minęła 80. rocznica nalotu amerykańskiego lotnictwa na rafinerię nafty w Czechowicach. Lotnicy z Bielskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach, Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic oraz Izba Regionalna w Czechowicach-Dziedzicach zapraszają na wykład związany z tym wydarzeniem: 22 października, o godz. 17:00, aula w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach.
Spotkanie poprowadzi płk rezerwy, pilot dr Czesław Jan Czyż. Krótki rys biograficzny prelegenta: w 1966 r. zdał egzaminy do Szkoły Orląt w Dęblinie, do której spośród 3500 kandydatów przyjęto 124 osoby, a ukończyło ją 64 pilotów. Promocję w Oficerskiej Szkole Lotniczej, pod Pomnikiem Lotników Polskich, otrzymał w 1969 roku. Następnie rozpoczął pracę jako instruktor w Dęblinie. Po pięciu latach służby jako instruktor podjął studia w Akademii Sztabu Generalnego, którą ukończył w 1978 roku. Następnie został dowódcą eskadry w 58. Lotniczym Pułku Szkolno-Bojowym, a po roku, w ramach wyróżnienia, skierowano go do Modlina, gdzie objął stanowisko zastępcy dowódcy pułku ds. liniowych. W 1983 roku został dowódcą tego pułku, obowiązki te pełnił do 1987 roku. Po przekazaniu dowództwa w Modlinie został starszym nawigatorem w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej, gdzie awansował na zastępcę szefa służb lotniczych. W 1996 r. wykonał swój ostatni lot i objął stanowisko zastępcy komendanta ds. ogólnych, pełniąc tę funkcję do maja 2001 r. Wówczas przeniesiono go do Warszawy, gdzie został zastępcą szefa planowania operacyjnego w Dowództwie Sił Powietrznych. Przeszedł na emeryturę w 2003 r., a w 2009 roku zamieszkał w Ogrodzonej.
Wydarzenie współprowadzić będzie Jan Olszewski. Starszy chorąży Wojsk Lotniczych. Ukończył szkołę podstawową w Żeliznie, a następnie Liceum Ogólnokształcące w Komarówce Podlaskiej. Studiował w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Lublinie. Po powołaniu do służby wojskowej ukończył Szkołę Młodszych Specjalistów Służb Meteorologicznych w Dęblinie, a następnie pozostał w zawodowej służbie wojskowej. Pilot szybowcowy, żeglarz morski, sędzia sportowy modelarstwa, instruktor i miłośnik modelarstwa.
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem Jacka Cwetlera, który opisał bombardowanie z 1944 r. (TUTAJ). Pod tym samym adresem tematyczny odcinek cyklu "Echa historii Czechowic-Dziedzic".
Zachęcamy do obejrzenia filmu z cyklu "Echa Historii Czechowic-Dziedzic", który w 2022 roku przygotowaliśmy razem z Izbą Regionalną w Czechowicach-Dziedzicach.