Na ósmej edycji Zapaleńców - podobnie jak w latach ubiegłych - pojawiły się całe rodziny. W ciągu trzech godzin przez Park na Północy przewinęło się kilka tysięcy osób! Najmłodsi - bo to właśnie z myślą o nich organizujemy Zapaleńców - mieli okazję zdobycia wielu ciekawych umiejętności. Zarówno oni, jak i ich opiekunowie poznali przy okazji ofertę edukacyjną, kulturalną, sportową i rekreacyjną gminy.
Wydanych zostało półtora tysiąca kart uczestnika. Zainteresowanie nimi było tak duże, że kolejka przed wydającym je punktem informacyjnym ustawiać zaczęła się na godzinę przed startem imprezy! Z nimi w ręku, całe rodziny - podobnie jak podczas poprzednich edycji imprezy - odwiedzały poszczególne strefy aktywności. W strefach aktywności, których w tym roku było 24, odbywały się między innymi: pokazy i zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, pokazy mażoretek oraz zmagania w różnego rodzaju grach (np. taroki, szachy) i dyscyplinach sportowych (m.in. piłka nożna, siatkówka, koszykówka, kajaki, karate, akro-fitness), a dodatkowo prezentacje z zakresu edukacji ekologicznej, rękodzieła czy kultury.
Zadaniem uczestników było zebranie w trakcie trwania imprezy co najmniej 10 pieczątek, potwierdzających udział w zajęciach w różnych stref aktywności. Nagrodą - jak zawsze - były pamiątkowe koszulki z logo imprezy.
Podczas wydarzenia nastąpiło również oficjalne odsłonięcie muralu etnicznego, nawiązującego swą formą do wycinanek ludowych, w wykonaniu Twórców Szlaku Beskidzkich Murali - Katarzyny i Macieja Szymonowiczów z grupy Etnograff. Symbolicznego przecięcia wstęgi, które jednocześnie otworzyło imprezę dokonali: Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, autorzy muralu oraz przewodniczący zarządu Osiedla Renardowice Kazimierz Urbański oraz przewodniczący zarządu Osiedla Tomaszówka Janusz Uszok.
W trakcie trwania imprezy na scenie prezentowali się młodzi artyści: Rodzeństwo Postka, Nagłówek, Emilia Piesiur oraz zespół muzyczny Free Trip. W świat zumby uczestników zabawy zabrała Agnieszka Kozioł.
Na zakończenie imprezy, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Czechowicach-Dziedzicach - Michał Rogala oraz pochodząca z Ukrainy Alina Bibik, wspólnie z przedstawicielami Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, dokonali symbolicznego wypuszczenia gołębi pokoju w geście solidarności z Ukrainą.
Zapaleńcy 2022 to impreza finansowana ze środków Gminy Czechowice-Dziedzice oraz Zarządów Osiedli: Barbara, Północ, Renardowice, Dziedzice, Lesisko i Tomaszówka.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zorganizowanie Aktywnego Dnia Dziecka 2022, w tym organizatorom poszczególnych 24 stref oraz wolontariuszom. Nie zawiedliście mimo deszczu, a bez Was przygotowanie takiej imprezy byłoby zwyczajnie niemożliwe!
Już dzisiaj zapraszamy na kolejną, dziewiątą odsłonę Zapaleńców w przyszłym roku!