I Czechowicki Maraton Profilaktyczny adresowany był do różnych grup, zarówno wiekowych, jak i związanych z wykonywaną profesją. Z poszczególnych propozycji: konferencji, prelekcji, spotkań oraz warsztatów skorzystali m.in. nauczyciele, pracownicy służb społecznych oraz rodzice. Wszystkie wydarzenia były bezpłatne.
Cykl otworzyła IX Czechowicka Konferencja Profilaktyczna, w trakcie której przekazano wiedzę istotną w pracy pedagogów; skąd czerpać siły w zawodzie nauczyciela i dbać o swój dobrostan?
Jednym z punktów „Maratonu…” było spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej z Michałem Koterskim – uznanym aktorem i osobowością telewizyjną. Książka „To już moje ostatnie życie” to wywiad Michała Koterskiego z Beatą Nowicką, aktor opowiedział m.in. o procesie wychodzenia z nałogu.
W ramach pozostałych spotkań i warsztatów I Czechowickiego Maratonu Profilaktycznego, zorganizowano m.in. warsztaty w zakresie zapobiegania zaburzeniom depresyjnym u młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, zajęcia arteterapii oraz warsztaty edukacyjne dla rodziców o tematyce „Rozmowy o dojrzewaniu”.
Organizatorem I Czechowickiego Maratonu Profilaktycznego było Biuro ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach. Realizatorami:
Centrum Terapii i Edukacji w Czechowicach-Dziedzicach,
Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Czechowicach-Dziedzicach,
Beskidzka Fundacja Terapii i Rozwoju „Przyjazne Serca” w Czechowicach-Dziedzicach,
Kącik Sensoryczny - Diagnoza i Terapia Monika Jeżak (Czechowice-Dziedzice),
„Droga do Balansu” – Centrum Psychologiczno-Terapeutyczne Aneta Supłat (Czechowice-Dziedzice),
Usługi psychologiczne Rafał Pietrzyk (Czechowice-Dziedzice),
Śląska Fundacja Błękitny Krzyż Bielsko-Biała,
Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach,
Członkowie Wspólnoty Anonimowych Alkoholików oraz Rodzinnej Grupy Al-Anon.
Partnerami „Maratonu…” byli Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach oraz Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach.