Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Wiceminister Infrastruktury Przemysław Koperski odwiedził Czechowice-Dziedzice

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Przemysław Koperski przebywał we wtorek 2 kwietnia z roboczą wizytą w naszym mieście. Wiceminister spotkał się z Burmistrzem Czechowic-Dziedzic Marianem Błachutem, a przedmiotem spotkania były tematy dotyczące rozwoju gminy, w kontekście zakończonej niedawno modernizacji i przebudowy stacji kolejowej oraz trwającej rewitalizacji budynku dworca PKP.

Wiceminister Infrastruktury Przemysław Koperski gościł w gabinecie Burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta. W spotkaniu uczestniczył również Zastępca Burmistrza Maciej Kołoczek oraz współpracująca z Przemysławem Koperskim Katarzyna Juraszek – Zastępca Komendanta Głównego OHP, odpowiadająca między innymi za współpracę z samorządem terytorialnym.

Korzystając z obecności Wiceministra Infrastruktury w naszym mieście, Burmistrz Marian Błachut poruszył temat dotyczący pilnej potrzeby budowy miejsc parkingowych w najbliższym otoczeniu stacji kolejowej i dworca PKP, których chęć przejęcia od kolei i zagospodarowania w taki właśnie sposób gmina sygnalizuje od dawna.

Stacja została już zmodernizowana, a jeszcze w tym roku ma się zakończyć rewitalizacja samego budynku dworca PKP. Przypomnijmy, że wyremontowany i odrestaurowany obiekt będzie w niedalekiej przyszłości służył nie tylko obsłudze podróżnych, ale stanie się siedzibą Ośrodka Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach oraz mającego tu powstać muzeum miejskiego. Inwestycja realizowana ze środków budżetu państwa, z Krajowego Programu Inwestycji Dworcowych, stała się możliwa między innymi dzięki samorządowi Czechowic-Dziedzic, który zobowiązał się wynająć od PKP część obiektu, o powierzchni ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych.

Obiekt, który po zakończeniu prac modernizacyjnych użytkowany będzie zarówno przez PKP jak i gminę, będzie potrzebował dodatkowych miejsc parkingowych. Mogłyby one powstać na należących do Skarbu Państwa terenach kolejowych znajdujących się po obu stronach budynku. Burmistrz Marian Błachut podkreślał, że gmina gotowa jest sama wybudować parkingi jeśli tylko przekazane zostaną jej tereny znajdujące się w otoczeniu obiektu, w tym wzdłuż ulicy Towarowej. Uczestnicy spotkania zastanawiali się, jak skutecznie doprowadzić do możliwie szybkiego zagospodarowania tych terenów pod tak potrzebne miejsca parkingowe.

W trakcie spotkania poruszony został również temat kontynuacji budowy obwodnicy przemysłowej Czechowic-Dziedzic, której powstanie pozwoliłoby na wyprowadzenie z miasta ruchu ciężarowego. Wiceminister zapowiedział wsparcie dla działań czechowickiego samorządu w obu kwestiach.  

Nie