Pan Burmistrz podkreślił jak ważnym społecznie tematem jest kondycja psychiczna dzieci i młodzieży i jak istotne jest objęcie młodego pokolenia adekwatną pomocą i interdyscyplinarnym wsparciem. Docenił przy tym dobrą współpracę i zaangażowanie lokalnych instytucji działających na rzecz dzieci i młodzieży. Chwilę później głos zabrała lek. med. Joanna Badowska, Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która wskazała celowość wspólnych spotkań, szkoleń i wszelkich działań podnoszących kompetencje specjalistów pracujących z dziećmi i młodzieżą z terenu Gminy Czechowice-Dziedzice oraz z ich rodzinami.
Zaproszenie do wygłoszenia prelekcji przyjęli natomiast:
Prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski, który wygłosił wykład „ Profilaktyka przemocy rówieśniczej- rola szkoły w budowaniu atmosfery wolnej od agresji i przemocy” akcentując ważną rolę wychowawcy i nauczycieli w budowaniu dobrych relacji w klasie i więzi między uczniami. W drugiej części wykładu Pan Profesor podzielił się z uczestnikami konkretnymi narzędziami pracy przydatnymi do integrowania dzieci i tworzenia między nimi życzliwych relacji.
Reprezentujący Ośrodek Rozwoju Edukacji mgr Mirosław Mielczarek przygotował temat: „Bezpieczna szkoła- wybrane procedury postępowania” dotyczący procedur bezpieczeństwa, które powinny zostać wdrożone przez placówkę np. w przypadku podejrzenia występowania przemocy lub podejrzenia posiadania przez ucznia substancji psychoaktywnych.
W konferencji wzięli także udział przedstawiciele poradni świadczących pomoc dla dzieci i młodzieży, którzy przedstawili ofertę pomocową placówek i podzielili się swoimi doświadczeniami: Zaproszenie do krótkiej prezentacji placówki przyjęli: mgr Agata Niemczyk, Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, mgr Joanna Kozik, Kierownik Poradni w Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Bielsku-Białej, mgr Łukasz Gryl, Kierownik Oddziału Dziennego Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży, mgr Agnieszka Pawełko, Pielęgniarka oddziałowa Całodobowego Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży oraz mgr Dorota Wojnar, Dyrektor Środowiskowej Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży Błękitnego Krzyża.
Uczestnicy konferencji mieli możliwość zapoznania się z lokalną ofertą pomocową, mogli poznać się osobiście, wymienić spostrzeżenia i nawiązać kontakty, co wydaje się być kluczowe dla dobrej komunikacji i skutecznej pomocy. Zebranych gości pożegnała mgr Agnieszka Borowska-Paszek, Kierownik Biura ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Była to już siódma tak prestiżowa i zorganizowana na dużą skalę konferencja o tematyce profilaktycznej w Gminie Czechowice-Dziedzice. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom za zaangażowanie w tak ważne i trudne tematy, za udział w konferencji oraz za wszystkie ciepłe słowa.