Należy zwrócić uwagę na wszelkie zmiany w zachowaniu, sposobie ubierania się, czy wyglądzie dziecka. Może stać się tak, że młody człowiek nagle zmienia towarzystwo, zmienia preferencje co do słuchanej muzyki i zmienia dotychczas używane słownictwo (osoby sięgające po narkotyki posługują się slangiem). To powinno wzbudzić niepokój rodzica lub opiekuna. Trzeba przy tym pamiętać, że okresowi dojrzewania towarzyszy huśtawka nastrojów i szybkie przejście od poczucia smutku, apatii po entuzjazm i wybuchy euforii. Jeśli rodzic ma dobry kontakt z dzieckiem jest w stanie szybko wychwycić niepokojące objawy.
Jednym z symptomów zażywania narkotyków mogą być zmiany nawyków żywieniowych – dziecko nie je lub okresowo wpada w tzw. wilczy głód (w zależności od rodzaju przyjmowanych środków). Bardzo często z sięganiem po narkotyki związane jest także zwiększone łaknienie słodyczy. Zmianie ulega także tryb dobowy - snu i czuwania. Może zdarzyć się tak, że dziecko traci zainteresowanie i motywację do nauki lub dotychczasowych aktywności. Ciągle pilnuje telefonu (może używać kilku telefonów lub kilku kart).
Niepokój rodzica mogą wzbudzić sytuacje, gdy młody człowiek otrzymuje wiadomość lub odbiera telefon i natychmiast wychodzi (nawet w nocy). Kolejny alarmujący sygnał to pojawiające się coraz częściej wymówki a nawet kłamstwa. Po kilku tygodniach używania niektórych substancji psychoaktywnych widoczne są zmiany w wyglądzie młodego człowieka (spadek masy ciała, liczne zmiany skórne, pot o intensywnym zapachu).
W okresie dojrzewania młodzi ludzie oczekują zaufania, szacunku i prywatności, ale także należy pamiętać, że obowiązkiem rodzica jest zadbanie o bezpieczeństwo swojego dziecka, wyznaczanie granic i egzekwowanie ich. Jeśli rodzic czuje, że ma z tym kłopot, zawsze może skorzystać z fachowej pomocy.
Jeśli niepokoi Państwa zachowanie dziecka, można skorzystać z nieodpłatnych porad w Punkcie Konsultacyjnym działającym przy Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach (psycholog przyjmuje w każdy poniedziałek w godzinach 15.00-18.00) lub przyjść na rozmowę do Biura ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom przy Urzędzie Miejskim (Plac Jana Pawła II 2, nad bankiem PKO).