Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Uroczystość 125-lecia Szkoły Podstawowej nr 3 i symboliczne otwarcie nowego skrzydła szkoły

W czwartek 17 października Szkoła Podstawowa nr 3 w Czechowicach-Dziedzicach obchodziła 125-lecie istnienia. Jubileusz był połączony z symbolicznym otwarciem nowego skrzydła szkolnego, które od 1 września służy najmłodszym dzieciom „Trójki na Lipowcu”.

Uroczystości 125-lecia odbyły się w szkolnej auli. Przybyłych na miejsce gości - m.in. burmistrza Mariana Błachuta, jego zastępcę Macieja Kołoczka, przewodniczącego Rady Miejskiej Damiana Żelaznego, skarbnika miasta Monikę Środę, radnych Rady Miejskiej, przedstawicieli oświaty, byłych i obecnych pracowników szkoły oraz uczniów - przywitał nowy dyrektor „Trójki” Szymon Waliczek.

- Jestem filologiem polskim i języka ojczystego było mi dane uczyć przez pięć lat w tej szkole, w której teraz przyszło mi służyć innym na stanowisku dyrektora szkoły. Idąc po linii mojego wykształcenia sięgam do literatury i tam odnajduję obraz pewnej szkoły. Instytucję, w której swego czasu chciały się kształcić miliony czytelników i czytelniczek. Nie będę ukrywał, że ja również. I do dzisiaj noszę w sobie rozczarowanie, że nigdy do mnie nie przyleciała sowa z listem do Hogwartu. Co takiego jest w Hogwarcie, że kolejne pokolenia czytelników i czytelników chcą się tam uczyć? Przecież metody pracy tam panujące uchodzą za przestarzałe, a nauka kończy się trudnymi egzaminami. W Hogwarcie chodziło o relacje, o przyjaźnie zawierane między uczniami. O relacje mistrz - uczeń, uczeń - mistrz, o relacje między nauczycielami i pracownikami, także na linii dyrektor - nauczyciel. Na Lipowcu być może Hogwartu nie zbudujemy. Nie będzie wieży, nie będzie komnat, nie będzie wielkiej sali, jednak te relacje są w naszym zasięgu. Takich relacji życzę wszystkim Państwu, jak również sobie - mówił Szymon Waliczek, który dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 3 został w 2024 roku.

Burmistrz Marian Błachut w swoim wystąpieniu porównał szkołę do sprawnie działającej organizacji. - Pierwszym i najważniejszym elementem organizacji są ludzi. Jeśli się zastanowimy ilu wspaniałych nauczycieli, dzieci, rodziców, przyjaciół szkoły, przewinęło się przez mury tej placówki na przestrzeni 125 lat, mimo przeciwności losu - zaborów, dwóch wojen światowych i okresu zniewolenia po wojnie, to dochodzimy do wniosku, że społeczność jest sukcesem szkoły na Lipowcu. Chcę w tym miejscu złożyć słowa najwyższego podziękowania, uznania i szacunku. Zapisujcie dalej Waszymi działaniami najpiękniejsze karty tej organizacji jaką jest Szkoła Podstawowa nr 3, a my jako samorząd dołożymy wszelkich starań, żeby Was wspierać - mówił burmistrz Marian Błachut.

W trakcie uroczystości wręczono okolicznościowe medale, które wybito w 1999 roku z okazji 100-lecia szkoły. Medalami zostali uhonorowani: Agnieszka Andrzejewska-Gwóźdź, Anna Chmielniak-Kalika, Joanna Dudek, Ewa Czerwonka, Mirosław Olek (dyrektor ZOPO), Mateusz Wojsław (firma MAT-BUD, wykonawca rozbudowy szkoły).

Po przemówieniach i życzeniach, które społeczności szkoły składali m.in. przedstawicielka Śląskiego Kuratora Oświaty i przedstawiciele związków zawodowych nauczycieli, młodzież szkolna zaprezentowała program artystyczny. Młodsze dzieci przedstawiły swoje umiejętności taneczne, a dzieci z klas starszych odegrały „Balladynę” Juliusza Słowackiego – patrona szkoły na Lipowcu.

Na koniec uroczystości goście przeszli do nowego skrzydła szkoły, gdzie odbyła się symboliczna inauguracja przestrzeni, w której od 1 września br. uczą się najmłodsze dzieci z klas 1-3.

Nowe, trzykondygnacyjne skrzydło szkoły zostało połączone ze starym budynkiem przewiązką na wysokości pierwszego piętra. W ramach inwestycji powstało sześć sal lekcyjnych, dwa węzły sanitarne i ciągi komunikacji wewnętrznej. Dodatkowo w ramach inwestycji wybudowano nowy plac zabaw oraz wymienione oświetlenie w starym budynku na oświetlenie LED. Rozbudowa szkoły była  współfinansowana z funduszy Polskiego Ładu.

Tak