Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Tlenek węgla (czad) groźny również latem

Pomimo że sezon grzewczy pozostaje odległym wspomnieniem, czad ciągle daje o sobie znać. Sprzyjają temu wysokie temperatury. Od początku czerwca strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, na terenie miasta i powiatu bielskiego, odnotowali 50 interwencji związanych z tlenkiem węgla.

Wysokie temperatury negatywnie wpływają na stan przewodów kominowych. To z kolei zwiększa ryzyko powstania tzw. ciągu wstecznego, który może być bardzo niebezpieczny. Podczas upałów przegrzewają się przewody kominowe ponad dachem, co przyczynia się do powstania odwrotnego ciągu w kominie. Trzeba mieć świadomość, że temperatura przy wylocie przewodów kominowych w upalny dzień jest do 2,5 razy wyższa, niż temperatura zewnętrzna. Powstaje słup powietrza, który zamiast odprowadzać spaliny z naszych urządzeń grzewczych, wtłacza je z powrotem.

Jak podają strażacy, niestety, nie ma tak naprawdę skutecznego rozwiązania tego problemu. Jedyną metodą jest przeczekanie upałów i kąpiel wieczorem lub wcześnie rano, wtedy gdy słońce nie ogrzewa intensywnie przewodów kominowych. Należy także wystrzegać się używania urządzeń grzewczych w godzinach intensywnego nasłonecznienia, a więc od godz. 9:00 do 18:00. Pamiętajmy również, aby zapewnić odpowiednią wentylację w mieszkaniach oraz zaopatrzyć się w czujniki tlenku węgla.

Straż pożarna przypomina, że tlenek węgla - potocznie zwany czadem - jest bezwonnym, bezbarwnym, pozbawionym smaku silnie trującym gazem. Określany jako „cichy zabójca”, ponieważ człowiek nie jest w stanie go wykryć za pomocą zmysłów. W Polsce każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób.

* edycja na podstawie materiałów PSP w Bielsku-Białej.

Tak