Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Tego o bibliotece i bibliotekarzach nie wiedzieliście

8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Przedstawiamy dzisiaj krótką historię Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach oraz ciekawostki dotyczące pracowników.

Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach nosi w sobie tradycje czytelnicze sięgające końca XIX wieku. Czytelnia Katolicka powstała w Dziedzicach w 1892 r., sześć lat później w Czechowicach powstało Koło Towarzystwa Szkół Ludowych, z inicjatywy którego w 1905 r. zorganizowano Czytelnię. W 1908 r. także w Dziedzicach powstała Czytelnia TSL, jej księgozbiór liczył 1735 woluminów.

Biblioteka rozpoczęła działalność wiosną 1949 r., mieściła się wówczas w gmachu Gminnej Rady Narodowej na powierzchni 16 m2. Gdy Czechowice uzyskały prawa miejskie, Biblioteka Gminna otrzymała nazwę Biblioteki Miejskiej. Wówczas zapisanych było 651 czytelników, którzy mieli do dyspozycji 2547 książek.

Dziś Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach to Biblioteka Centralna, która mieści się w nowoczesnym budynku o powierzchni blisko 2 tys. m2, to także 6 filii bibliotecznych. Kartę czytelnika posiada blisko 11 tys. osób, którzy mają do dyspozycji 225 tys. różnorodnych zbiorów bibliotecznych. 

W ubiegłym roku użytkownicy odwiedzili bibliotekę 186 569 razy; wypożyczając zbiory, zwiedzając wystawy, uczestnicząc w szerokiej ofercie kulturalnej. Także w 2024 r. odnotowano 312 776 wypożyczeń.

  • Najdłuższy stażem pracownik pracuje w bibliotece 49 lat, najmłodszy 6 miesięcy.
  • Najczęstsze imię wśród czechowickich bibliotekarek to EWA.
  • Najwyższa bibliotekarka ma 175 cm wzrostu.
  • Ulubione kolory pracowników MBP: zielony, niebieski i czerwony.

Niemal każdy z bibliotekarzy ma swoje pasje, zainteresowania czy hobby. Są tacy, którzy zbierają ciekawe okazy aniołów – gliniane, metalowe, szklane, szydełkowane. Są propagatorzy zdrowego trybu życia, którzy do pracy dojeżdżają rowerem. Są tacy, którzy tworzą obrazy i grafiki a swój talent wykorzystują w pracy bibliotecznej. Inni zachwycają się naturą, działają na rzecz jej ochrony i pomagają zwierzętom. Są wśród nas biblioteczni Masterchefowie, którzy wspaniale gotują i pieką. Są twórcy rękodzieła, którzy tworzą rzeczy tak wieloma technikami, że nawet nie sposób tego wymienić. Są podróżnicy, ogrodnicy i… kolekcjonerzy perfum – podają w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach.

Tak