Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Taroczkarze walczyli w Zabrzegu, gdzie odbyła się 26. edycja międzynarodowego turnieju

W weekend w Zabrzegu odbyły się XXVI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Tarokach. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Przyjazny Zabrzeg im. Józefa Londzina, turniej honorowym patronatem objął Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut. Tym razem o wygraną walczyło 52 zawodników z Polski i Czech.

WYNIKI:

1. Zbigniew Panek - Kozy

2. Zdzisław Adamek - Czechowice-Dziedzice

3. Ludwik Tomaszczyk - Ligota

Najlepszy zawodnik z Zabrzega - Tomasz Mędrzak (4. miejsce w turnieju).

Dodatkowe nagrody:

Najlepsza zawodniczka w turnieju Lucyna Sztafińska z Kęt

Najlepszy zagraniczny zawodnik - Václav Jurčík z Czech.

Wyróżnienie specjalne - Jacek Jurczyk z Gliwic.

Pełna klasyfikacja XXVI Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Tarokach w załączniku. 

 

Poniżej tekst Jacka Tomaszczyka o tym, że w taroki gra się nie tylko w Polsce.

Gra w taroki (tarock, tarocchi) jest popularna w kilku krajach Europy. Oto główne kraje, w których gra się w taroki do dziś:

1. Austria

Austria to jeden z głównych ośrodków taroków w Europie. Königrufen – najpopularniejsza odmiana taroków, rozgrywana jest głównie w Wiedniu i Styrii. W Austrii organizowane są liczne turnieje oraz ligi tarokowe.

2. Niemcy

W południowych Niemczech (Bawaria, Badenia-Wirtembergia) taroki cieszą się dużą popularnością. Znana jest wersja „Austrian Tarock”, podobna do austriackiego Königrufen.

3. Węgry

Taroki (Tarokk) są bardzo popularne, w tym kraju istnieje nawet Węgierska Federacja Taroków. Popularna jest wersja „Magyar Tarokk”, rozgrywana na Węgrzech i w regionach, które kiedyś należały do Austro-Węgier.

4. Słowenia

Taroki są znane w Słowenii, gdzie funkcjonuje lokalna odmiana tej gry. Często grywa się w prywatnych klubach i kawiarniach.

5. Czechy

Popularność taroków jest szczególnie duża na Morawach i na południu Czech. Gracze z Czech chętnie uczestniczą w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski rozgrywanych corocznie (w marcu) w Zabrzegu.

6. Polska

Gra w taroki przywędrowała do nas z Austro-Węgier w pierwszej połowie XX wieku i przetrwała do dziś głównie w południowej Polsce, na Śląsku Cieszyńskim. Największe ośrodki to Zabrzeg w Gminie Czechowice-Dziedzice oraz Kozy.

7. Włochy

Włochy to kolebka taroków – tutaj powstały pierwsze talie kart tarokowych. Wciąż popularna jest wersja „Tarocchi Piemontesi”, szczególnie w regionie Piemontu. Istnieje też gra „Ottocento” (Tarocchi Bolognesi), znana w Bolonii.

8. Francja

Francja ma własną wersję taroków, znaną jako „Jeu de Tarot”. To jedna z najpopularniejszych gier karcianych we Francji, z oficjalną federacją i wieloma turniejami.

9. Szwajcaria

Taroki są grane w niektórych regionach, szczególnie w kantonach graniczących z Francją i Włochami.

10. Anglia

Są udokumentowane informacje o osobach grających w taroki na terenie Wielkiej Brytanii.

Tak