Krytycy i dziennikarze nadali mu przydomek „śląski Gaudi". Zaprojektował m.in. kościół pw. Świętego Ducha w Tychach i kościół pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach. W Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, w 5. rocznicę śmierci, odsłonięto tablicę pamięci Stanisława Niemczyka - wybitnego architekta a także społecznika.
- Pana Stanisława Niemczyka miałem okazję poznać, miałem okazję z nim wielokrotnie rozmawiać [...]. Architekci, w zasadzie, nie muszą się martwić o to co zrobią ich potomni, architekci pomniki budują sobie sami - tak jak wszyscy ludzie twórczy, którzy pomnikiem czynią swoje dzieło. Jest to wielki, bardzo mocno ugruntowany w naszej kulturze topos - to fragment laudacji, którą wygłosił prof. dr hab. Piotr Krasny, historyk sztuki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
- Miałem zaszczyt jako burmistrz poznać osobowość, bo tak trzeba powiedzieć, pana Stanisława Niemczyka [...]. Sztuka nie znosi nacisków, ale również nie uznaje kompromisów [...]. Trudno jest w dzisiejszych czasach projektować tak, żeby spełniać siebie, ale również projektować budowle mające służyć pokoleniom - mówił tuż przed oficjalnym odsłonięciem Marian Błachut, Burmistrz Czechowic-Dziedzic. W rodzinnych Czechowicach-Dziedzicach dziełem Stanisława Niemczyka jest rozbudowany Miejski Dom Kultury, w którym architekt nawiązał do historycznych początków Domu Robotniczego powstałego w 1924 roku.
Z odsłonięciem tablicy zbiega się w czasie wydanie książki Barbary Siemińskiej „Architekt jest tylko jeden - opowieść o Stanisławie Niemczyku". - De facto jest to zbiór reportaży. Zaintrygowała mnie postać pana Stanisława [...]. Był niezwykłą osobą, był skromny przy całej swojej wiedzy i umiejętnościach - wspomina autorka książki.
Stanisław Niemczyk przez całe życie związany był z Czechowicami-Dziedzicami. Tworzył projekty obiektów sakralnych, budynków użyteczności publicznej oraz domów prywatnych. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, zarówno przez środowisko architektów, jak również przez instytucje kościelne oraz świeckie.
Tablica pamięci Stanisława Niemczyka jest trzecią tablicą umiejscowioną w Miejskim Domu Kultury (MDK jest także jej fundatorem). Znajdują się tam również tablice pamięci kompozytorów Andrzeja Krzanowskiego a także Józefa Świdra.