Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Święto Patrona Miasta. W sobotę bieg, w niedzielę uroczysta msza św.

16 maja przypada święto św. Andrzeja Boboli - jezuity, kapłana, męczennika, Patrona Czechowic-Dziedzic. W niedzielę 19 maja, o godzinie 11.30, w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Czechowicach-Dziedzicach odbędzie się uroczysta msza św., w której udział wezmą władze miejskie.

W tym roku przypada 367. rocznica męczeńskiej śmierci św. Andrzeja Boboli. Od 1999 roku święty jest Patronem naszego Miasta, w 2002 roku został ogłoszony Patronem Polski. 19 maja o godz. 11.30 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli, przy Al. Św. Andrzeja Boboli 2, odbędzie się msza święta w intencji mieszkańców gminy. We mszy świętej udział wezmą władze miejskie oraz poczty sztandarowe. Zapraszamy mieszkańców do udziału w liturgii. 

Dzień wcześniej, 18 maja, XX Bieg Patrona Miasta św. Andrzeja Boboli, który odbędzie się na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach. Obowiązują zapisy, które prowadzone są poprzez internetowy system zgłoszeń (szczegóły na stronie internetowej MOSiR, odnośnik do rejestracji zawodników poniżej). Zapisy prowadzone będą do 17 maja, do godz. 10.00. Celem wydarzenia jest popularyzacja biegów przełajowych, to także propozycja na aktywne spędzenie wolnego czasu. Pierwsza grupa wiekowa wystartuje o godz. 10.00.


Przed stricte sportową częścią wydarzenia odbędzie się podsumowanie konkursu na maskotkę MOSiR Czechowice-Dziedzice. Organizatorami biegu są: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Czechowicach-Dziedzicach oraz Miejski Klub Sportowy Czechowice-Dziedzice. 


Bieg będzie pierwszym z cyklu sześciu wydarzeń sportowych „Biegiem po zdrowie - edycja 2024”. Sponsorem głównym cyklu jest Unimot Terminale. Kolejny odbędzie się 15 czerwca i będzie to Bieg o puchar Dyrektora MOSiR. 

Tego samego dnia (18 maja), na stadionie MOSiR, strefa profilaktyki zdrowotnej „Warto się badać" pod patronatem senator RP Agnieszki Gorgoń-Komor. Od godz. 9.00 porady i konsultacje medyczne.

W listopadzie tego roku przypadać będzie 25. rocznica, gdy św. Andrzej Bobola został ogłoszony Patronem Miasta. Stało się to dokładnie 14 listopada 1999 roku. Ogłoszenie świętego Patronem Miasta poprzedził kilkumiesięczny proces formalny. W lutym 1999 roku, w trakcie sesji, grupa radnych wyszła z inicjatywą uchwałodawczą. Po przedstawieniu pozytywnych opinii komisji stałych, projekt uchwały został poddany pod głosowanie. W kolejnym miesiącu Stanisław Wojciech, ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej, wystosował list do ordynariusza diecezji z prośbą o wykonanie uchwały Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. We wrześniu 1999 roku do Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach dotarła pozytywna odpowiedź z Kongregacji Kultu Bożego i Sakramentów Świętych.

Nie