Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Światowy Dzień Zwierząt. Spotkanie ze społecznymi opiekunami kotów wolno żyjących

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji w czwartek w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie ze społecznymi opiekunami kotów wolno żyjących. Na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice wolontariusze sprawują opiekę nad blisko 300 wolno bytującymi kotami.

„Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta”. Ten cytat, przypisywany Kantowi, szczególnie głośno wybrzmiewa 4 października, czyli w Światowym Dniu Zwierząt. To dzień wspomnienia św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt i ekologów. W czwartek w Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach odbyło się spotkanie ze społecznymi opiekunami kotów wolno żyjących. Były indywidualne podziękowania za wkładany wysiłek i zaangażowanie oraz drobny poczęstunek.

- Wasza rola jest kluczowa i za to z całego serca pragnę podziękować. My nie dysponujemy takimi zasobami kadrowymi, żeby w całym obszarze Gminy realizować potrzeby w tym zakresie. Wy je doskonale rozpoznajecie – widzicie i zgłaszacie. Jesteście, trzeba powiedzieć, naszym sercem i oczami w terenie – mówił Burmistrz Marian Błachut.

Jednym z kluczowych punktów spotkania było wystąpienie kierownika Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej. – Każda z gmin organizuje sobie opiekę [nad kotami wolno żyjącymi] sama. Znaczną, jak nie najważniejszą, rolę pełnią społeczni opiekunowie, bez których ta opieka – w moim doświadczeniu – byłaby niemożliwa do przeprowadzenia. Zazwyczaj te koty boją się człowieka, ale mają tego jednego upatrzonego opiekuna […], do którego nie boją się podejść – mówił lek. wet. Dominik Domiszewski, szef schroniska Reksio.

Pani Dagmara opowiada, że działanie jako wolontariusz, to codzienna opieka nad kotami wolno bytującymi. Od kilku lat opiekuje się kotami wolno żyjącymi, społecznym opiekunem formalnie jest od 1,5 roku. Jak relacjonuje, współpracując z Urzędem Miejskim w zakresie opieki nad zwierzętami wolno bytującymi, otrzymuje pomoc w postaci zaopatrzenia w karmę. – W tym roku dostaliśmy także suplementy na odporność dla kotów – dodaje p. Dagmara. Społeczni opiekunowie zgłaszają także, w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa, konieczność wykonania zabiegu kastracji u zwierząt, nad którymi sprawują opiekę. W tym samym Wydziale wolontariusze zgłaszają również konieczność postawienia budek.

Obecnie na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice zarejestrowanych jest 46 społecznych opiekunów kotów wolno żyjących, którzy mają pod swoją opieką 294 zwierzęta. Opiekunem może zostać każda osoba, która chce nieść pomoc w tym zakresie. W celu wpisania do rejestru należy zgłosić się do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, wskazać ilość kotów wolno żyjących objętych opieką oraz miejsce ich bytowania.

Tak