Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Rzeczowe spotkanie samorządowców i przedstawicieli Wód Polskich ws. ochrony przeciwpowodziowej

W naszej Gminie odbyła się narada samorządowców oraz przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie dotycząca ochrony przeciwpowodziowej. Inicjatorem spotkania był Wiceminister Infrastruktury Przemysław Koperski.

- To kolejne nasze spotkanie […]. Mieliśmy spotkanie dot. szacowania strat, tego co jest tu i teraz, działań interwencyjnych. Chcę, by dzisiejsze spotkanie poświęcone było przyszłości – mówił podczas otwarcia narady Wiceminister Przemysław Koperski. W trakcie spotkania wiele uwagi poświęcono finansowaniu inwestycji przeciwpowodziowych. Wiceszef resortu infrastruktury wspomniał m.in. o obszernym projekcie budowy Zbiornika Racibórz Dolny, największego obiektu przeciwpowodziowego w kraju. Już w trakcie briefingu prasowego Wiceminister zapowiedział, że w przyszłym miesiącu ma odbyć się spotkanie ze stroną czeską i tamtejszym ministrem odpowiedzialnym za gospodarkę wodną. – Chcielibyśmy wspólnie sięgnąć po środki europejskie i środki z Banku Światowego, żeby zabezpieczyć rzekę Olzę i rz. Białą Głuchołaską przed tymi zmianami pogodowymi, z którymi mieliśmy do czynienia we wrześniu – dodał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury. 

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zaprezentowało harmonogram działań związanych z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi oraz zaprezentowało program odbudowy infrastruktury wodnej, z podziałem na etapy. Głos zabrał również prof. Janusz Zaleski, szef projektu Banku Światowego w PGW Wody Polskie, który najpierw opowiedział o programie redukcji ryzyka powodziowego dla dolin Wisły i zlewni Nysy Kłodzkiej, a następnie mówił o propozycjach przygotowania nowych programów dla zlewni w dorzeczu Wisły i Odry.

- Dzisiejsze spotkanie odbieramy z dużą nadzieją. Dziękuję panu ministrowi, bo jest to kolejne spotkanie, w trakcie którego rozmawiamy o powodzi. Nie rozmawiamy tylko o usuwaniu skutków, chociaż jest to bardzo ważne […], ale przede wszystkim idziemy w kierunku dalszych działań, które mają zapobiegać tym skutkom – mówił Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut w trakcie briefingu prasowego po naradzie. Włodarz Gminy podziękował za zrozumienie problemu i zadeklarował pomoc w działaniu – w kierunku zabezpieczenia przeciwpowodziowego – wespół z Wodami Polskimi.  

- Dziękujemy stronie samorządowej za współpracę, chcemy żeby ta współpraca była kontynuowana – mówił z kolei Mateusz Balcerowicz, Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ochrony Przed Powodzią̨ i Suszą. Ze strony Wód Polskich usuwanie skutków powodzi realizowane jest w III etapach, na przyszły rok zaplanowane w tym zakresie środki dla powiatów bielskiego i cieszyńskiego sięgają 50 mln zł.

- Trzeba budować rozwiązania na przyszłość. W pierwszej kolejności chcielibyśmy skorzystać z łatwiejszych procedur administracyjnych, które mamy nadzieję, że się ziszczą i będziemy mogli zrealizować te zadania, które są przewidziane, jak odbudowa wałów i modernizacja wałów rzeki Iłownicy i Białej, zarówno na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice, jak i powyżej. I to jest pierwszy element. Zaplanowaliśmy dwa takie zadania na ok. 80 mln zł, z perspektywą realizacji do roku 2027 – dodał wiceprezes PGW Wody Polskie.

Jak podaje PGW Wody Polskie: podwyższenie wałów przeciwpowodziowych tego cieku [rz. Iłownicy] jest zasadne m.in. na wysokości ul. Księża Grobel w samych Czechowicach-Dziedzicach. Zakres planowanego zadania obejmuje także m.in. odcinkowy remont koryta rzeki. W jego ramach wyprofilowane i ubezpieczone zostaną brzegi, udrożnione zostaną stopnie wodne na ujściowym odcinku Iłownicy. W sołectwie Ligota przebudowane zostaną 4 odcinki wałów wraz z budowlami towarzyszącymi, takimi jak przepusty czy przejazdy wałowe. W ramach prac zostaną wykonane ubezpieczenia koryta rzeki Iłownicy i ujścia potoku Czechowickiego oraz przebudowa istniejących śluz wałowych i wylotów do koryta Iłownicy […]. Wysokość wałów zostanie podniesiona, a ich trasa ze względu na dostosowanie do warunków lokalnych częściowo zmieniona […].

Nie