Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Prawdziwy społecznik. Andrzej Kobiela laureatem Nagrody im. J. Machalicy

Andrzej Kobiela uhonorowany Nagrodą im. Józefa Machalicy. Wyróżnienie przyznawane jest osobom, które działają nieodpłatnie w sferach życia społecznego i publicznego na rzecz mieszkańców Gminy Czechowice-Dziedzice.

Znamy nazwisko laureata wyróżnionego Nagrodą im. Józefa Machalicy. Prestiżowa nagroda, ustanowiona w 2010 r. przez Radę Miejską w Czechowicach-Dziedzicach, trafiła do rąk społecznika Andrzeja Kobieli. Nagrodę wręczyli, w trakcie Gminnego Dnia Seniora, Burmistrz Marian Błachut oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny.

Byłem zaskoczony, nie spodziewałem się w ogóle. To jest zawsze miłe, gdy ludzie dziękują […]. Od dziecka byłem nauczony pracować bezinteresownie. W kulturze chłopskiej, bo mam robotniczo-chłopskie pochodzenie, było tak, że się pomagało bezinteresownie – komentował Andrzej Kobiela. Przypomnijmy, że laureat Nagrody im. J. Machalicy był w tym roku nominowany do Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. J. Londzina.

Nagroda im. Józefa Machalicy stanowi formę uhonorowania szczególnych zasług i aktywności społecznej osób, które działają nieodpłatnie w sferach życia publicznego na rzecz mieszkańców Gminy Czechowice-Dziedzice, a w szczególności wyróżniły się w działalności charytatywnej lub w działalności mającej wpływ na podniesienie poziomu życia mieszkańców. Kandydatów do wyróżnienia mogą zgłaszać organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, grupy mieszkańców.

Nagroda upamiętnia osobę jej patrona Józefa Machalicy - prawnika, społecznika, pierwszego przewodniczącego Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach, człowieka o wielkim sercu.

***

Notka biograficzna laureata Nagrody im. Józefa Machalicy:

Andrzej Kobiela - w 1954 r. ukończył Szkołę Podstawową w Ligocie, w tym samym roku rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Czechowicach-Dziedzicach. W 1958 r. z powodu choroby ojca przejął gospodarstwo rolne po rodzicach. W 1966 r. zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej, pracując równocześnie w gospodarstwie rolnym i zawodowo w PKP.

Przez dwie kadencje był członkiem Rady Sołeckiej w Ligocie. W 1976 r. wydzierżawił ziemię miejscowym rolnikom. W PKP ukończył liczne kursy i awansował na zastępcę naczelnika stacji w Czechowicach-Dziedzicach. Angażował się w prace społeczne przy budowie dróg, wodociągów, gazociągu. Przez 16 lat był ławnikiem w Sądzie Rejonowym w Pszczynie. Pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Porządku Publicznego przy Radzie Narodowej.

Przez dwie kadencje był radnym Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Był też Przewodniczącym Gminnej Komisji Pojednawczej. Od lat udziela się w różnych stowarzyszeniach, jest założycielem i Przewodniczącym Koła Emerytów w Ligocie, sprawuje funkcję Przewodniczącego Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów i Inwalidów w Czechowicach-Dziedzicach, jest członkiem Zarządu i Sądu Koleżeńskiego w Oddziale Okręgowym Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Bielsku-Białej. Jest członkiem Komisji Rewizyjnej w Towarzystwie Przyjaciół Ligoty i założycielem tego stowarzyszenia, członkiem Kółka Rolniczego w Ligocie, czynnym członkiem OSP  Ligota, wyróżniony złotą odznaką „Za Zasługi Dla Pożarnictwa". Pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego Gminnej Rady Seniorów w Czechowicach-Dziedzicach. Jest również założycielem i organizatorem tego organu. Przyczynił się do wydania pracy pod tytułem „Dzieje kościoła i parafii pw. Opatrzności Bożej w Ligocie 1806-2006”, tworząc rozdziały „Dzieje parafii i historii Ligoty”. Należy do Chóru „Lutnia” w Ligocie.

Tak