Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Powódź nawiedziła naszą Gminę. Wprowadzono stan klęski żywiołowej

Trwa walka ze skutkami długotrwałych oraz nawalnych opadów deszczu. W ostatnich dniach, na terenie naszej Gminy, strażacy prowadzili setki interwencji. 16 września rząd wprowadził stan klęski żywiołowej, m.in. dla pow. bielskiego.

AKTUALIZACJA: 19 września, godz. 10:00

Bielskie starostwo poinformowało, że mając na uwadze opadnięcie wód na rzekach poniżej stanów alarmowych i przekroczonych stanów ostrzegawczych, odwołano alarm przeciwpowodziowy oraz ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gmin powiatu bielskiego. Decyzja obowiązuje od 19 września, od godz. 10:00. 

=====

Mając na uwadze niepokojące prognozy pogody, w ubiegłym tygodniu władze czechowickiego samorządu podjęły działania prewencyjne. Dokonano przeglądu oraz monitorowano stan przepustów. W czwartek w gabinecie Burmistrza Mariana Błachuta odbyło się spotkanie z szefami jednostek odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe. Wskazano na newralgiczne punkty do zabezpieczenia, m.in. w oparciu o doświadczenia czerwcowej powodzi błyskawicznej. Tego dnia po południu we wszystkich jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych rozpoczęło się wydawanie worków z piaskiem. Przez kolejne dni druhowie oraz mieszkańcy naszej Gminy z wielkim zaangażowaniem prowadzili akcję „workowania".

W sobotę po południu przeszła nad naszą Gminą potężna ulewa. Spowodowała m.in. zalanie ul. Słowackiego w rejonie hipermarketu, nieprzejezdne było także rondo przy „Starej Gminie". O godz. 16.00 (14 września) starosta bielski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie całego powiatu. Do godz. 18:00, w sobotę, w Czechowicach-Dziedzicach odnotowano 78 interwencji, w Ligocie - 11, a w Bronowie - 2. Strażacy intensywne działania prowadzili m.in. na ul. Wodnej w Czechowicach-Dziedzicach oraz na ul. Wapienickiej w Ligocie. 

działania strażaków przy ulicy Wodnej

Długotrwałe, momentami nawalne opady, z soboty na niedzielę skutkowały tym, że sytuacja hydrologiczna w kilka godzin dramatycznie się pogorszyła. Rzeka Iłownica osiągnęła rekordowy poziom z pomiaru w trakcie powodzi w 2010 roku. W nocy na teren objęty podtopieniami przyjechał Burmistrz, w ciągłym działaniu byli pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego. Podjęta została decyzja o ewakuacji mieszkańców ul. Wierzbowej, podstawiono autobus. Zalany był m.in. odcinek DK 1 (od ul. Ligockiej do ul. Legionów), ul. Waryńskiego. W dalszym ciągu panowała trudna sytuacja na ul. Wodnej. Woda odcięła możliwość wjazdu i wyjazdu z Zabrzega. Wiele ulic zalanych było także w Ligocie, co znacznie utrudniało możliwości komunikacyjne. W niedzielę przed południem pierwsze promienie słońca przyniosły nadzieję na to, że sytuacja pogodowa się ustabilizuje. Trwała walka ze skutkami jakie zostawił po sobie żywioł. 

Widok na sytuację powodziową w Czechowicach-Dziedzicach, stan na poranek 15 września

W poniedziałek w dalszym ciągu strażacy pracowali przy usuwaniu skutków intensywnych opadów deszczu. Wypompowywano wodę (przy pomocy pomp o dużej wydajności) z rozlewiska przy ul. Wierzbowej. Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej podała, że od soboty do poniedziałkowego południa w Bielsku-Białej oraz w powiecie bielskim odnotowano 1600 zdarzeń związanych z trudnymi warunkami pogodowymi. W kulminacyjnym momencie w działaniach uczestniczyło 70 zastępów straży i ok. 450 strażaków z jednostek OSP oraz PSP.  We wspomnianym okresie w Czechowicach-Dziedzicach odnotowano 299 zdarzeń, w Ligocie - 103, w Zabrzegu - 20, a w Bronowie - 13

posiedzenie zespółu zarządzania kryzysowego

16 września przed południem w bielskim starostwie zebrał się Powiatowy Zespół ds. Zarządzania Kryzysowego, w którego obradach uczestniczył Burmistrz Marian Błachut. Tuż po odbyło się kolejne spotkanie zespołu kryzysowego w Urzędzie Miejskim, w trakcie którego rozmawiano m.in. o pomocy osobom, którym woda wyrządziła straty. 

Także w poniedziałek rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego, w tym w powiatach; bielskim, cieszyńskim, pszczyńskim, raciborskim oraz w Bielsku-Białej. Stosowne rozporządzenie ukazało się w Dzienniku Ustaw, stan klęski żywiołowej wprowadzono na 30 dni (w załączniku publikujemy treść rozporządzenia). 

W dalszym ciągu, przez 24 godziny na dobę, trwają działania służb ratowniczych w rejonie ulic Wierzbowej i Waryńskiego. Wczoraj wieczorem (16.09) na miejscu pracowało blisko 100 osób: strażaków, ratowników i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Skala pompowania wody, która zalała Ochodzę, jest olbrzymia. Tylko w minutę z zalanego terenu wypompowywanych jest ok. 70 tysięcy litrów wody na minutę. 

strażacy wypompowujący wodę

Przypominamy, że Ośrodek Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach przyjmuje zgłoszenia odnośnie pomocy osobom poszkodowanym w wyniku podtopień i zalania. Formularze zgłoszeniowe opublikowane zostały w witrynie Urzędu Miejskiego oraz na stronie internetowej OPS

W tej witrynie opublikowaliśmy zakładki: „Powódź - ważne informacje" oraz „Pomoc dla powodzian". 

Ulotka dla powodzian_1Ulotka dla powodzian_2

 

Tak