Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Pomnik „braterstwa broni” usunięty zgodnie z decyzją wojewody śląskiego

W poniedziałek 26 kwietnia przeprowadzony został demontaż pomnika „braterstwa broni” w Czechowicach-Dziedzicach, którego usunięcie z przestrzeni publicznej nakazał wojewoda śląski.

Decyzja wojewody wydana została na podstawie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Od chwili uchwalenia tejże ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 roku trwały analizy prawne i toczyła się ożywiona dyskusja dotycząca losu pomnika „braterstwa broni”, stojącego w centrum Czechowic-Dziedzic od 1953 roku. Swoje argumenty przedstawiali zarówno zwolennicy pozostawienia pomnika na dotychczasowym miejscu, jak i domagający się jego usunięcia. To jednak wojewoda śląski - po kilkunastu miesiącach prowadzonego w tej sprawie postępowania - podjął ostateczną decyzję o usunięciu pomnika, kwalifikując go jako obiekt propagujący komunizm.

Pomnik braterstwa broni

Odcięte od cokołu figury żołnierzy udało się zdemontować w całości. Pomnik w nienaruszonym stanie przewieziony został na należący do gminy teren zamknięty, znajdujący się przy ulicy Czystej w Czechowicach-Dziedzicach.

Nie