Hiddenhausen od ponad 30 lat jest miastem partnerskim Czechowic-Dziedzic. Co jakiś czas jest okazja do wizyt w ramach programów wymiany polsko-niemieckiej. Tym razem mamy okazję gościć Burmistrza Hiddenhausen Andreasa Hüffmanna, grupę 16 uczniów z Olof-Palme-Gesamtschule oraz 2 nauczycielki. Po raz ostatni tego typu wizyta odbyła się w 2018 r., a młodzież z czechowickiej szkoły na podobnym wyjeździe (do miasta partnerskiego) była w listopadzie ubiegłego roku. Przedsięwzięcie odbywa się dzięki ogromnemu zaangażowaniu kadry Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach.
Młodzi ludzie do Czechowic-Dziedzic przyjechali w sobotę, niedziela upłynęła pod znakiem atrakcji zapewnionych przez rodziny, u których uczniowie z Niemiec przebywają. To były m.in. wyjazdy do Bielska-Białej (kolej linowa Szyndzielnia), Ustronia (kolej linowa Czantoria), czy Chorzowa (ZOO).
W poniedziałek Burmistrz Hiddenhausen, uczniowie z tamtejszej szkoły oraz opiekunki spotkali się w Urzędzie Miejskim z Burmistrzem Marianem Błachutem a także z zastępcą Pawłem Mrowcem. - Bardzo się cieszę, że mogę Was tutaj gościć. Ta przyjaźń - partnerstwo, które zawiązano pomiędzy naszymi miastami, Wy swoimi działaniami możecie wypełniać, i to jest najbardziej istotne - mówi Burmistrz Marian Błachut. Włodarz Czechowic-Dziedzic dodał, że żyjemy w czasach kiedy przyjaźń między narodami Unii Europejskiej jest niezwykle ważna, decyduje o naszej przyszłości, o pokoju. - Pewnie zastanawialiście się, czy na tyle jest u nas spokojnie, żeby przybyć, bo w ostatnim tygodniu przeżywaliśmy trudne chwile. Na pewno przeżycia związane z powodzią dla nas wszystkich były wstrząsające [...]. Wasz przyjazd to dla nas nowy powiew radości, nadziei - dodał Burmistrz Czechowic-Dziedzic. - Możemy być pewni tego, że jesteśmy między przyjaciółmi - komentował Burmistrz Andreas Hüffmann.
W kolejnych dniach w ramach wizyty młodzież będzie kontynuować realizację projektu „Nasza Mała Ojczyzna". Na 4 banerach uczniowie szkół z Czechowic-Dziedzic i Hiddenhausen zaprezentują swój region oraz okolicę. Uczestnicy wymiany polsko-niemieckiej pojadą m.in. do Miejsca Pamięci i Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz do Kopalni Soli „Wieliczka".
Jak wylicza Ewa Froń, germanistka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach, takie wizyty przekładają się na poszerzanie horyzontów u młodych ludzi, przełamują również stereotypy. Uczniowie mają również okazję do tego, by zawrzeć nowe znajomości i przyjaźnie.