
Trzy tury spotkań młodzieży ze szkół z terenu Gminy z prof. Jakubem Andrzejczakiem ekspertem od świata cyfrowego. Wykłady odbyły się w Miejskim Domu Kultury. – Nie przyjechałem, by was straszyć – zaznaczył na wstępie prof. Andrzejczak, który prowadzi wykłady/warsztaty w ramach autorskiego cyklu „Było sobie życie cyfrowe”. Jak zaznaczył, badania nad wpływem nowoczesnych technologii na młodych ludzi prowadzi od 2004 r., czyli od początku funkcjonowania wielkich serwisów społecznościowych.
Jednym z pierwszych elementów wykładu była prezentacja statystyki obrazującej dynamikę postępu technologicznego. Kryterium w przedstawionych danych był próg 50 mln użytkowników i tak dla poszczególnych rozwiązań było to: radio – 38 lat; telefon – 20 lat; telefon komórkowy – 12 lat; Internet – 4 lata; Facebook – 2 lata; YouTube – 1 rok; gra Angry Birds – 45 dni; gra Pokemon Go – 19 dni. – Człowiek nie ma czasu zastanowić się, czy to dla niego dobre, zdrowe… – mówił ekspert.
W Internecie bombardowani jesteśmy treściami, które nie są w zakresie naszych zainteresowań. Sugestie pojawiają się w oparciu o algorytmy, dystrybucję reklam i inne kryteria. Bezwiednie podchodzimy do tego co jest nam serwowane. Dowód? Jedynie 30% filmów w serwisie YouTube wyświetlamy w sposób świadomy, 70% wideo przez nas oglądanych wynika z funkcji automatycznego odtwarzania.
W ostatnich dziesięcioleciach moc obliczeniowa komputerów zwiększyła się w sposób wręcz niewyobrażalny. Prof. Andrzejczak przypomniał zdarzenie z drugiej połowy lat 90., kiedy to komputer stworzony przez IBM wygrał partię z legendarnym szachistą Garri Kasparowem. Kolejnym problemem rozwoju nowoczesnych technologii jest ogrom treści, bo w sieci dostępnych jest obecnie 1,88 mld stron internetowych! Tylko w ciągu jednego dnia w serwisie YouTube publikowanych jest tyle filmów, że ich oglądanie zajęłoby nam 30 lat!
Nieograniczony dostęp do Internetu skutkuje ucieczką przed kontaktem z drugim człowiekiem, do tego okrada nas z czasu. Przeglądanie nieistotnych treści zajmuje codziennie aż 2 godziny. 2 godziny przez 365 dni w roku to daje 730 godzin, czyli… 30 dni.
Obrazowe przykłady, ciekawy sposób przekazu, aktualny temat – te czynniki skutkowały tym, że młodzież w trakcie wykładu chętnie wchodziła w interakcję z prowadzącym. Po południu odbyło się spotkanie prof. Jakuba Andrzejczaka z rodzicami i opiekunami, ekspert wygłosił wykład pt. „Zachowania ryzykowne dzieci i młodzieży w świecie cyfrowym”. Spotkania zorganizowało Biuro ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach.