Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

„Nauka idzie w las”? Nie w ich przypadku. Projekt z zakresu edukacji ekologicznej

Od początku marca dzieci z Zabrzega i okolic brały udział w projekcie edukacji ekologicznej pod przewrotnym tytułem „Nauka idzie w las”. Inicjatywa, stworzona przez nauczycielki Szkoły Podstawowej im. ks. Józefa Londzina w Zabrzegu, jest odpowiedzią na obserwowane problemy społeczne i adaptacyjne młodego pokolenia.

Współczesny świat pełen jest cyfrowych bodźców, które sprawią, że dzieciom i młodzieży coraz trudniej znaleźć czas i chęć na kontakt z naturą oraz ze sobą nawzajem. Pokłosiem wirtualnej dominacji jest izolacja społeczna, problemy z koncentracją oraz z emocjami. Lekarstwem na te zjawiska jest aktywność na świeżym powietrzu, która skutkuje redukują stresu i napięcia. Głównym założeniem projektu jest teza, że warto edukować w terenie, a nasza mała, zabrzeska Ojczyzna i jej ekosystem ma do zaoferowania przebogaty wachlarz możliwości.

Dzieci zaangażowane w zajęcia poza murami szkoły, podjęły działania na rzecz ochrony środowiska, rozwinęły umiejętności organizacji czasu i odczuły większą satysfakcję z nauki. Regularny kontakt z naturą uczy bowiem współodpowiedzialności za planetę i pozwala odciąć się od niepotrzebnych bodźców. Czerpanie z bogactwa lokalnego ekosystemu, poznanie walorów „naszego” lasu, wzmocniła więź i przynależność, a tym samym ukształtowała tożsamość młodych beneficjentów projektu.

Zajęcia pozalekcyjne w ramach inicjatywy to głównie warsztaty, wycieczki, akcje ekologiczne oraz konkursy. Projekt powoli dobiega końca, a najważniejsze rezultaty to kształtowanie świadomości i zachowań proekologicznych oraz ukazanie alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu z akcentem postawionym na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.

Inicjatywa realizowana w ramach projektu Lokalnie na rzecz transformacji podregionu bielskiego” realizowanego przez Stowarzyszenie Bielskie Centrum Przedsiębiorczości w partnerstwie z Gminą Czechowice-Dziedzice dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji) – działanie FESL.10.24 Włączenie społeczne – wzmocnienie procesu sprawiedliwej transformacji.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #ZielonyInkubatorPomysłów

Tak