
„Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” to cykl 10 spotkań odbywających się raz w tygodniu przez trzy godziny, czyli łącznie 30 godzin. Termin ustalany jest po zawiązaniu grupy. Nabór ogłasza Biuro ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach. Tę edycję prowadzą Joanna Murawska i Janina Dziech (na zdjęciu), oprócz nich program aktywnie realizują Ewa Kopeć i Urszula Góra.
Zajęcia rozpoczynają się od wykładu, później część warsztatowa w tym ćwiczenia i prezentacje. Każde spotkanie przynosi inny temat, to m.in. stawianie granic, zachęcanie dziecka do samodzielności, sposoby rozwiązywania konfliktów, jak nagradzać dzieci i jak je chwalić, by podnieść ich samoocenę.
Co uczestnikom programu stwarza najwięcej problemów w procesie wychowawczym? – Zasady stawiania granic i konsekwencja. Sami o tym mówią [rodzice], że są niekonsekwentni, tak samo są labilni w stawianiu granic, co powoduje wiele konfliktów – opowiada Joanna Murawska. – Na przykład, za określone zachowanie rodzic zabiera dziecku telefon, informując z jakiego działania to wynika […]. Mówi, że zabiera telefon na 2 dni, a oddaje po pół godziny. To jest brak konsekwencji – dodaje Janina Dziech.
Zajęcia adresowane są do rodziców dzieci w każdym wieku. Bezcenna jest wiedza odnośnie komunikacji z pociechą.
– Zajęcia wiele mi dały, między innymi nauczyły jak rozmawiać z córką. Dogaduję się teraz z nią, wcześniej córka mnie nie słuchała – opowiada pani Zuzanna, uczestniczka zajęć, mama nastolatki.
– Mam trochę problemów w domu. Mąż ma inne podejście [do kwestii wychowania], ja inne, ale dzięki tym spotkaniom wiem jak rozmawiać z córką. Bardzo się cieszę, że po części wychodzi mi to, czego się tutaj nauczyłam – dodaje pani Agnieszka, która myśli o udziale w drugiej części „Szkoły” z podtytułem „rodzeństwo bez rywalizacji”.
Od 2014 do 2024 roku we wszystkich edycjach „Szkoły” udział wzięło ponad 1100 osób!
Długofalowe cele programu to m.in. uświadomienie uczestnikom, że skuteczność wychowania w znacznym stopniu zależy od osoby wychowującego; tworzenie lokalnych grup wsparcia, w których rodzice i nauczyciele nie tylko mogą zyskiwać pomoc w rozwoju życia osobistego, rodzinnego i zawodowego, ale również inicjować zmiany na rzecz rodziny i społeczności lokalnej.
Informacje o naborach do „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców” publikowane są w witrynie Urzędu Miejskiego.