Zielona peleryna i kapelusz z orlim piórem - dwa tak bardzo charakterystyczne elementy munduru Wojska Polskiego. Tej formacji nie trzeba nikomu przedstawiać, bo czy ktoś nie słyszał o strzelcach podhalańskich? Dziś jednak mało kto pamięta, że przed wojną Bielsko było jednym z większych garnizonów Wojska Polskiego i stacjonowała w nim elitarna jednostka - 3. Pułk Strzelców Podhalańskich.
Skąd wzięli się strzelcy podhalańscy? Kim byli? Jak trafili do Bielska? Jakie były ich wojenne i dalsze losy? Czym zajmowali się na co dzień? Czy wśród żołnierzy tej jednostki znajdziemy znane z historii nazwiska? Czy zostały po nich jakieś pamiątki? Na te i wiele, wiele innych pytań odpowie autor wykładu pt. „Bielscy podhalańczycy - 3. Pułk Strzelców Podhalańskich 1919-1939" - Jakub Chowaniec, który od 15 lat wnikliwie bada dzieje 3. Pułku Strzelców Podhalańskich. W trakcie wykładu autor zaprezentuje część kolekcji pamiątek ze wspomnianego okresu.
Jakub Chowaniec pochodzi i mieszka w Żabnicy. Jest absolwentem Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej (obecnie Uniwersytet Bielsko-Bialski). Inżynier, muzyk, historyk, kolekcjoner, publicysta, rekonstruktor. Współpracuje z Muzeum Obrony Węgierskiej Górki, Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny i Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie. Autor artykułów o Wojsku Polskim w latach 1918-1947. Specjalizuje się w historii wojsk górskich II RP. Od 2015 roku realizuje autorski projekt pn. „Ocalić od zniszczenia 3. PSP".
Omawiany wykład odbędzie się w poniedziałek 21 października o godz. 18:30 w Piwnicy Muz Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. Wstęp wolny.