Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

„Filo for Sophy” - Nurtująca Pasja Filozofii dla Młodych Dusz. Ambitny projekt z patronatem Burmistrza

„Filo for Sophy” to ciekawy projekt stworzony przez młodych pasjonatów filozofii – czechowickich licealistów, uczących się w szkołach w Pszczynie i Bielsku-Białej. Filozofię jako naukę będącą fascynującym narzędziem do zrozumienia siebie oraz otaczającego świata chcą nie tylko zgłębiać, ale i popularyzować. Rozpoczynają aktywność w „sieci”, ale planują również spotkania i prelekcje w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Ich działania zostały objęte patronatem honorowym Burmistrza Czechowic-Dziedzic.

Nic wielkiego na świecie nie zostało osiągnięte bez pasji. Te słowa wciąż brzmią jak mantra, przypominając nam, że pasja jest kluczowym elementem napędzającym nasze działania i prowadzącym nas ku osiągnięciu celów. W duchu tego przekonania powstał projekt społeczny — „Filo for Sophy” organizowany na Olimpiadę „Zwolnieni z Teorii”. Projekt ma na celu szerzenie filozofii wśród młodych ludzi z natchnieniem i zaangażowaniem. Projekt Filo for Sophy ma na celu nie tylko przekazywanie idei filozoficznych, lecz robienie tego z wielką pasją, co nadaje temu inspirujący wymiar.

 - Wierzymy, że filozofia, przekazywana z autentycznym zaangażowaniem, staje się nie tylko atrakcyjna, ale również motywująca. Chcemy, aby młodzi ludzie odkryli, że filozofia może być fascynującym narzędziem do zrozumienia siebie oraz otaczającego nas świata - twierdzi kierownik Piotr Hulbój - Nasz zespół składa się z uczniów liceum ogólnokształcącego, więc jako uczniowie wiemy, co intryguje młodych odbiorców – nietuzinkowość oraz odwaga wypływająca z wypowiedzi. Jesteśmy grupą przyjaciół oraz pasjonatami filozofii. Chodzimy do różnych szkół, lecz wspólne umiłowanie filozofii pozwala nam nie tylko marzyć, ale także działać.

W skład popularyzującego filozofię projektu wchodzą: Piotr Hulbój, Natalia Balon, Natalia Strządała, Szymon Matejaszczyk, Vanessa Sarosiak, Kinga Grzegorczyk oraz Matylda Ciesielska. - Każdy z nich - jak sami podkreślają - jest swoistym filozofem, który specjalizuje się w różnych dziedzinach tej nauki. Jednak nie tylko filozofami, lecz także artystami, pisarzami oraz grafikami, przez co – jak przekonują - mają wielkie możliwości, by dotrzeć do serc nie tylko młodych, ale także tych starszych odbiorców.

Grafika ze zdjęiami uczestników projketu

- Naszym głównym celem jest utworzenie podcastu filozoficznego, który będzie stanowił swoisty dialog między różnymi osobami — każdy z nas ma coś innego do opowiedzenia! Pragniemy działać nie tylko w sieci poprzez regularne wstawianie postów w social mediach, lecz przy pomocy naszych Patronów oraz Partnerów chcemy być dumnymi organizatorami spotkań filozoficznych w Czechowicach-Dziedzicach i regionie – dodaje Piotr Hulbój - Już dziś chcemy zaprosić Państwa na nasze social media, gdzie w sposób przystępny próbujemy szerzyć zsyntetyzowaną wiedzę filozoficzną.

Młodzi pasjonaci filozofii zaznaczają, że ponieważ chcę pomagać innym zrozumieć filozofię, postanowili, iż dobrym pomysłem będą również działania poza Internetem, czyli prowadzenie także spotkań oraz prelekcji przy wsparciu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach.  - Wierzymy, że jesteśmy wstanie zainteresować ludzi nie tylko postami, ale także ciekawymi spotkaniami „W buszu filozofii” – dodają.

Tak