Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Dzień zwierząt bezdomnych. „Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś”

Cytat z „Małego Księcia" szczególnie silnie wybrzmiewa 4 kwietnia, gdy obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych. Z tej okazji odwiedziliśmy Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej i rozmawialiśmy z behawiorystką Katarzyną Gruszczyk. Przypomnijmy, że w naszej Gminie realizowany jest Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi, który w części opiera się na współpracy z bielskim azylem.

Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej w dzielnicy Lipnik funkcjonuje od blisko 20 lat (wcześniej schronisko funkcjonowało przy ul. K. Wielkiego). Celem działalności jest sprawowanie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz realizacja zadań statutowych w sprawie zapobiegania bezdomności zwierząt. Cele te, na podstawie zawartego porozumienia, realizowane są także przez naszą Gminę. 

Podstawową formą komunikowania społecznego jest strona internetowa bielskiego schroniska oraz profil w witrynie Facebook. W tych miejscach publikowane są informacje o zwierzętach do adopcji. Behawiorystka Katarzyna Gruszczyk wskazuje, że to najczęściej pierwszy krok podejmowany przez przyszłych opiekunów. Zapoznanie się z opisem i zdjęciem danego zwierzęcia. Kolejno kontaktujemy się z azylem. – Można umówić się ze mną na wizytę w schronisku, na rozmowę. Największym błędem jaki możemy popełnić przy adopcji, to kierowanie się wyglądem zwierzęcia i emocjami chwili […]. Nie każdy pies poradzi sobie w dużej rodzinie, gdzie wiele się dzieje. Nie każdy piesek wysiedzi długie godziny w oczekiwaniu na opiekuna, który wróci z pracy. Wszystkie te czynniki musimy wziąć pod uwagę i zabrać takiego pieska, który będzie z nami szczęśliwy – opowiada behawiorystka Katarzyna Gruszczyk. Jak długo potrwa proces adopcyjny zależy od indywidualnych cech zwierzęcia, jednym z elementów tego procesu są spacery zapoznawcze.

Zwierzęta trafiające do schroniska to najczęściej takie, które zostały znalezione. Zdarzają się również przypadki oddania czworonoga do azylu, ale co należy mocno podkreślić, dzieje się tak tylko w wyraźnie uzasadnionych przypadkach. Zwierzę może trafić do schroniska również ze względu na śmierć opiekuna. – Psy różnie reagują w momencie, gdy trafiają do schroniska. Niektóre zamykają się w sobie i siedzą w budzie, nie chcą wyjść, nie chcą interakcji z człowiekiem lub stają się agresywne i próbują nas zdystansować. Czują się tak bardzo skrzywdzone i osamotnione, że nie potrafią sobie z tym poradzić – dodaje behawiorystka. Stąd po raz kolejny apel o to, by nie podejmować decyzji pochopnie, nie dawać się ponieść emocjom. Każdy powrót zwierzaka do schroniska pozostawia w nim ślad i jest źródłem dodatkowego stresu.

Przed adopcją warto zadać sobie następujące pytania:

  • Czy masz wystarczająco dużo czasu na zwierzaka?
  • Czy na adopcję zgadzają się wszyscy członkowie rodziny?
  • Czy stać Cię na utrzymanie zwierzaka? Opieka nad psem lub kotem wiąże się nie tylko z wydatkami na karmę, lecz także ze szczepieniami i ewentualnym leczeniem.
  • Czy masz motywację do rozwiązywania problemów behawioralnych, które mogą wystąpić po adopcji?

Nieocenioną pomocą dla schroniska są wolontariusze, to oni m.in. wyprowadzają psy na spacery, pomagają w pracach porządkowych, promują adopcje zwierząt w sieci. Po zebraniu się grupy chętnych do pomocy osób, organizowane jest szkolenie. Co ważne, wolontariuszem może zostać osoba, która ukończyła 15. rok życia (osoby niepełnoletnie za zgodą rodzica/opiekuna).

Dane kontaktowe Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Bielsku-Białej:

ul. Reksia 48, tel. 33 814 18 18, 663 902 733, e-mail: schronisko@schronisko.bielsko-biala.pl.

W naszej Gminie i regionie działają także organizacje prozwierzęce, to m.in. Fundacja Mam kota na punkcie psa, Psia Ekipa, KOTełkowa Drużyna. One także działają w kierunku zapobiegania bezdomności zwierząt.

Tak