Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

„Dołącz do mnie!”. Wystartowała najnowsza odsłona kampanii społecznej „Prowadzę Jestem Trzeźwy.

Kampanii realizowana jest przez Fundację Trzeźwość im. Krzysztofa Gmyrka we współpracy z Gminą Czechowice-Dziedzice w terminie od lipca do grudnia 2021. Jej celem jest zwrócenie uwagi kierowców, pasażerów komunikacji miejskiej oraz przechodniów na niebezpieczeństwo prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych.

Bilbordy i plakaty z treścią Kampanii widoczne są już na ulicach Gminy Czechowice-Dziedzice i jest to pierwszy etap działań podjętych przez Biuro ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom Urzędu Miejskiego mających na celu zapobieganie nietrzeźwości w ruchu drogowym. Na kolejne miesiące zaplanowano także dalsze działania m.in. we współpracy z Komisariatem Policji w Czechowicach-Dziedzicach oraz Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji  w Bielsku Białej.

„Prowadzę jestem trzeźwy” to kampania społeczna, której celem jest promowanie zdrowego i trzeźwego stylu życia. Została zapoczątkowana 21 lat temu przez Krzysztofa Gmyrka, ks. Piotra Brząkalika i dr. Krzysztofa Wilgusa. Projekt jest kontynuowany przez syna Krzysztofa, Pawła Gmyrka – obecnego Prezesa Fundacji. Kampania „Prowadzę jestem trzeźwy” wspiera bezpieczeństwo na polskich drogach, a jej symbol – brelok do kluczyków samochodowych towarzyszy w podróży już ponad 200 tysiącom osób w kraju i za granicą. Teraz breloki z hasłem Kampanii trafiły także do Gminy Czechowice-Dziedzice.

Swój głos poparcia dla działań Fundacji postawił oddać przedstawiciel świata rajdowego, rajdowy Wicemistrz Świata WRC2 2019 i trzykrotny rajdowy Mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz. Jego zdaniem zdrowie i życie człowieka to wartości, których nie da się przecenić.

baner kampanii na autobusie PKM

- Każda akcja, która może uratować chociaż jedno życie, jest warta organizacji. Właśnie dlatego popieram kampanię „Prowadzę jestem trzeźwy”. Bezpieczeństwo nas wszystkich zależy od mądrych wyborów uczestników ruchu. Świadomość konsekwencji braku trzeźwości może sprawić, że nasze drogi będą bardziej bezpieczne. Propagowanie rozsądnego podejścia kierowców, ale także wszystkich innych korzystających z dróg, to dla mnie bardzo ważna misja – podkreśla Kajetanowicz.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że co roku na polskich drogach kilkaset osób ginie na skutek wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Nie może być społecznego przyzwolenia dla prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna. W przypadku spowodowania zdarzenia drogowego oprócz odpowiedzialności karnej, sprawca będzie musiał pokryć wszystkie koszty. Obecnie trwają prace legislacyjne nad zaostrzeniem tych kar. Jeśli kierowca ma jakąkolwiek wątpliwość co do stanu swojej trzeźwości ma możliwość nieodpłatnego sprawdzenia tego korzystając ze stacjonarnego alkomatu dostępnego w Komisariacie Policji.  Urządzenie znajduje się na parterze Komisariatu i jest proste w obsłudze, darmowe i całkowicie samoobsługowe.

Oficjalnymi hasztagami kampanii są #ProwadzęJestemTrzeźwy #DołączDoMnie.

logo partnera akcjilogo gminy

 

 

Nie