Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

„Dawniej i dziś”. Fenomenalny projekt fotograficzny

Mieszkańcy Gminy Czechowice-Dziedzice, pasjonaci fotografii, stworzyli portal „Dawniej i dziś”. W witrynie prezentują archiwalne oraz współczesne zdjęcia obiektów z terenu miasta. Na fotografiach odnajdziemy tak charakterystyczne budowle jak Miejski Domu Kultury, czy dworzec kolejowy.

Pomysł stworzenia witryny, w której możemy oglądać zdjęcia Czechowic-Dziedzic dawniej i dziś (ODNOŚNIK), narodził się jesienią 2023 roku. Panowie do tej koncepcji powrócili przed kilkoma miesiącami.  – W Czechowicach-Dziedzicach jest wiele ciekawych miejsc i na naszych oczach widać jak miasto się zmienia […]. Jest grupa na Facebooku „Czechowice-Dziedzice na starych zdjęciach”, gdzie mieszkańcy „wrzucają" zdjęcia i proszą o identyfikację – opowiada Wojciech Kaprzyk. – Dla mnie zaskoczeniem było, że w Internecie można znaleźć wiele zdjęć sprzed wojny i okresu po wojnie – dodaje Bartłomiej Karas. Twórcy portalu nie poszli jednak na skróty, bo sięgnęli – dosłownie – po zdjęcia archiwalne, które uzyskali od mieszkańców lub z Izby Regionalnej. Często były to oryginały pocztówek lub negatywy fotografii. Poszukiwanie materiałów źródłowych zaowocowało spotkaniem z kolekcjonerami pocztówek.

Było to dosyć czasochłonne i skomplikowane [praca nad portalem], pomimo że dysponujemy nowoczesnym sprzętem […]. Stare fotografie, które były wykonywane na kliszy 35 mm stosunkowo łatwo odwzorować. Natomiast wszystkie starsze techniki, czy to średni format 6x6, czy fotografie, które były robione na płytach szklanych lub pocztówki ręcznie poprawiane – tutaj jest zupełnie inna sprawa. Żadne linie, ani perspektywy, ani proporcje nie chciały się zgadzać z nowoczesnym sposobem fotografowania – opowiada Wojciech Kaprzyk. Niektóre obiekty wymagały trzy- a nawet czterokrotnego podejścia do wykonania takiego zdjęcia, które spełniałoby kryteria dalszej obróbki a finalnie publikacji.

W jaki sposób korzystamy z portalu? To proste. Za pomocą myszki operujemy suwakiem, który w zależności od wykonywanego przez nas ruchu, pozwala odkryć współczesne lub historyczne zdjęcie obiektu. Instrukcję korzystania z portalu znajdziemy także na głównej stronie portalu.

Które miejsce twórców projektu fotograficznego urzekło najbardziej? – Dla mnie największym „wow” było gdy Wojtek przesłał zdjęcie „Ubezpieczalni”. To zrobiło wrażenie, bo tam praktycznie wszystko idealnie się zgrało – mówi Bartłomiej Karas. – Hotel Gebauer i miejsce gdzie stał Pomnik Wolności, bo to jednak jest podszyte duchem historii. To miejsce jest już na dwóch zdjęciach, a na pewno będzie jeszcze na kolejnych – dodaje Wojciech Kaprzyk.

Pewne jest, że portal będzie się rozwijał, bo jego twórcy posiadają naprawdę spory zasób materiałów źródłowych. Niewykluczone, że w dłużej perspektywie czasu zainteresuje ich historia obiektów w Bielsku-Białej czy Pszczynie.

24 lutego, o godz. 18:30, w Piwnicy Muz Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach odbędzie się spotkanie z twórcami projektu fotograficznego (plakat poniżej w załączniku). Warto przyjść, by zadać pytanie lub porozmawiać o omawianej realizacji. Dodatkowo, odbędzie się prezentacja nigdy wcześniej nie publikowanych zdjęć z lat 60. – 80. XX wieku. Wstęp wolny.

Tak