Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Czechowice-Dziedzice dołączyły do Projektu Elektryczne Śmieci. Łatwiej pozbędziesz się elektrośmieci

Ogólnopolski projekt Elektryczne Śmieci zyskał kolejnego partnera, a Czechowice-Dziedzice dołączyły do grona blisko 90 polskich miast, dla których działania na rzecz ochrony środowiska mają duże znaczenie. W dogodnych dla mieszkańców miasta lokalizacjach pojawiły się czerwone pojemniki na drobne, niedziałające urządzenia elektryczne i elektroniczne oraz baterie i przenośne akumulatory.

W Czechowicach-Dziedzicach czerwone pojemniki zagwarantują możliwość prawidłowego i wygodnego dla mieszkańców pozbywania się elektrycznych śmieci. Jesteśmy przekonani, że mieszkańcy docenią tę ważną dla środowiska inicjatywę.

Istotne i warte podkreślenia jest to, że system pojemników na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nie obciąża w żaden sposób kosztami ani gminy, ani mieszkańców. Bardzo duże znaczenie ma również fakt, że realizująca projekt firma MB Recycling będzie przekazywała roczne raporty o masie zebranych odpadów w pojemnikach, co w dobie coraz liczniejszych obowiązków gmin, dotyczących sprawozdawczości z poziomów odzysku i recyklingu będzie odgrywało kluczową rolę.

Czerwone pojemniki to wygoda w pozbywaniu się niedziałających urządzeń elektrycznych i elektronicznych. W stałych lokalizacjach, dostępne są one 24h na dobę i uzupełnią miejski system gospodarki odpadami.

Projekt Elektryczne Śmieci, w ramach, którego Czechowice-Dziedzice otrzymały czerwone pojemniki, oferuje także odbiór wielkogabarytowych, niedziałających urządzeń bezpośrednio z domów mieszkańców.

Usługa ta jest bezpłatna. Praktyka pokazuje, że w miastach, w których system działał już wcześniej, cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Odbiór można zamówić szybko i bez problemów pod numerem infolinii 572 102 102 lub poprzez formularz https://elektrycznesmieci.pl/odbior/#/.

Co dzieje się z elektrycznymi śmieciami?

- Często zadajemy sobie pytanie: elektryczne śmieci zostaną odebrane i co dalej? Wszystkie trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania takich jak MB Recycling i Maya Victory, gdzie odzyskujemy z nich metale żelazne, nieżelazne, tworzywa sztuczne. Odzyskane surowce wykorzystywane są przy produkcji nowych urządzeń i produktów, ale nie tylko. Jako Fundacja Odzyskaj Środowisko dbamy o bioróżnorodność i np. z części odzyskanych z pralek tworzymy niepowtarzalne ule z recyklingu. budując miejskie pasieki. To nasz nowatorski projekt wspierający zurbanizowane ekosystemy dla zdrowia człowieka i ochrony środowiska naturalnego, nie wspomnę już o małych przyjaciołach – pszczołach, którym dajemy bezpieczny dom – zaznacza Krzysztof Kieszkowski, Prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Elektryczne Śmieci jako partner Fundacji Odzyskaj Środowisko, wspiera również projekt EKOzwrot umożliwiający pozbywanie się m.in. niepotrzebnych ubrań przez sieć paczkomatów InPost, i wiele innych proekologicznych rozwiązań.

W Czechowicach-Dziedzicach projekt Elektryczne Śmieci realizowany jest wspólnie przez Gminę Czechowice-Dziedzice, Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego AURAEKO, MB Recycling oraz Fundację Odzyskaj Środowisko.

Więcej o projekcie Elektryczne Śmieci: https://elektrycznesmieci.pl/

Lista lokalizacji pojemników w Czechowicach-Dziedzicach:

  • Plac Jana Pawła II
  • ul. Asnyka (za DH „Walcownik”)
  • ul. Legionów (wjazd na parking przy kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych)
  • ul. Michałowicza (parking przy zatoczce autobusowej)
  • ul. Kopernika (Centrum Edukacji Ekologicznej)
  • ul. Paderewskiego (przy Miejskiej Bibliotece Publicznej)
  • ul. Legionów (MOSiR - wjazd na parking przy basenach)
  • ul. Zamkowa (z lewej strony budynku OSP)
Tak