Statuetki Czechosława oraz przyznawane przez Kapitułę Laury Umiejętności i Kompetencji RIG zostały rozdane na Świątecznej Gali Przedsiębiorczości, która odbyła się w sobotę 17 grudnia w Dworu Eureka w Czechowicach-Dziedzicach. Uroczystość została zorganizowana wspólnie przez grono czechowickich przedsiębiorców, przyznające swoją nagrodę - Super Firma – w tym roku otrzymał ją PKO Bank Polski Oddział I w Czechowicach-Dziedzicach oraz Gminę Czechowice-Dziedzice, która konkurs o tytuł Czechosława, odbywający się dotychczas początkiem kolejnego roku kalendarzowego, przeprowadziła i rozstrzygnęła już w listopadzie.
W sobotniej uroczystości wzięli udział m.in.: Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda, Posłanka na Sejm RP Małgorzata Pępek, Poseł na Sejm RP Mirosław Suchoń, Prezes Honorowy RIG w Katowicach Tadeusz Donocik, Prezes Beskidzkiej Izby Gospodarczej w Bielsku-Białej Maciej Jeleń oraz Wiesław Pochopień – Prezes czechowickiej Delegatury Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Gminę Czechowice-Dziedzice reprezentowali: Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut – Przewodniczący Kapituły konkursu o tytuł Czechosława oraz Bartłomiej Fajfer – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Na ręce burmistrza list gratulacyjny przekazał nieobecny na Gali Poseł na Sejm RP Przemysław Koperski (w załączeniu).
Tytuł Czechosława w kategorii Produkcja i budownictwo Kapituła przyznała firmie VALEO Electric and Electronic Systems Sp. z o.o. Statuetkę odebrał Dyrektor Generalny Zakładu w Czechowicach-Dziedzicach Grzegorz Zięba. W tej kategorii wyróżnienie w postaci Srebrnego Lauru Umiejętności i Kompetencji RIG otrzymało P.H.U. AKRO Bogusław Majdak. Z kolei w kategorii Handel i usługi tytuł Czechosława przyznano firmie 3CARGO Sp. z o.o. Sp. k. Statuetka Czechosława trafiła do rąk Beaty Krawczyk-Jastrzębskiej – Głównego Partnera Zarządzającego 3CARGO. Wyróżnienie w tej kategorii, w postaci Srebrnego Lauru Umiejętności i Kompetencji RIG otrzymał Pan Szewc i Czecho-Sound Mateusz Wróbel.
Pod koniec oficjalnej części uroczystości do rąk Prezesa Grupy Ratownictwa PCK Czechowice-Dziedzice Tomasza Błasiaka trafił symboliczny czek na na kwotę 3 tysięcy złotych. Jest to wyraz wsparcia finansowego potrzebującym organizacjom, czy stowarzyszeniom, działającym na rzecz lokalnej społeczności, którego przekazywanie w okresie bożonarodzeniowym jest tradycją spotkań czechowickich przedsiębiorców.
Uroczystą Świąteczną Galę Przedsiębiorczości w Czechowicach-Dziedzicach uświetnił koncert akustyczny zespołu Blue Cafe. Dominika Gawęda oraz Paweł Rurak-Sokal z zespołem, ze względu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, obok utworów z bogatej dyskografii Blue Cafe, zaśpiewali również kolędy.
Czechosławy to wyraz szczególnego uznania dla lokalnych przedsiębiorców, których zaangażowanie i praca przyczyniają się do rozwoju gospodarczego Czechowic-Dziedzic, regionu i – szerzej - całego kraju, a także angażujących się w życie społeczno-kulturalne miasta. Nagrodą dla zwycięzców obu kategorii jest dyplom potwierdzający otrzymanie tytułu oraz okolicznościowa statuetka – Czechosław.
Sens przyznawanej od 2010 roku nagrody najlepiej oddaje etymologia statuetki: Czechosław to osoba sławiąca Czechowice-Dziedzice. Elegancka i krocząca naprzód postać symbolizuje solidność działania oraz aktywną i etyczną postawę laureata nagrody. Strój Czechosława nawiązuje do przełomu XIX i XX w. – epoki, w której rozpoczął się nowy rozdział w dziejach rolniczej wcześniej ziemi, na której wyrosły Czechowice-Dziedzice. Od samego początku wyróżnieniami w obu kategoriach konkursowych: Produkcja i budownictwo oraz Handel i usługi są Srebrne Laury Umiejętności i Kompetencji RIG. Od roku 2017 na gali w Czechosławów w Czechowicach-Dziedzicach wręczane są również – poza konkursem – Złote Laury Umiejętności i Kompetencji RIG.
Uzasadnienia:
VALEO Electric and Electronic Systems Sp. z o.o.
Firma Valeo to globalna marka od ponad dwóch dekad obecna w Polsce. Spośród pięciu polskich zakładów, dwa znajdują się w Czechowicach-Dziedzicach. Valeo jest producentem wielu podzespołów dla światowych marek samochodowych, jak Mercedes, Renault, Ford, Skoda, BMW, VW.
Otwarty w ubiegłym roku nowy zakład w Czechowicach-Dziedzicach to jedyny w Polsce zakład produkujący i rozwijający technologię systemów napędowych wysokiego napięcia do samochodów w pełni elektrycznych. Firma jest więc częścią światowej elektrycznej rewolucji rynku samochodowego.
Rozwój Firmy realizowany jest w sposób zrównoważony. Valeo jest odpowiedzialnym pracodawcą, stawiającym na rozwój kompetencji pracowniczych. Angażuje się w różnego rodzaju inicjatywy i kampanie społeczne, jak: akcja krwiodawstwa, półkolonie dla dzieci, „Szlachetną Paczkę”, współpracę ze stowarzyszeniami czy udział w różnych wydarzeniach sportowych.
Obecność i rozwój Firmy generuje łańcuch zmian gospodarczych i społecznych w całym regionie. Realizowany obecnie plan rozwoju zmierza w kierunku zapewnienia Firmie statusu światowego lidera w dziedzinie elektromobilności oraz ugruntowania pozycji największego pracodawcy w powiecie bielskim.
Firma 3CARGO od kilkunastu lat rozwija działalność na polskim rynku transportu, spedycji i logistyki. Z każdym rokiem wzmacnia swoją pozycję, rozbudowując portfolio usług i wykorzystując nowoczesne metody zarządzania.
Firma cieszy się zaufaniem klientów oraz firm współpracujących, realizując przewozy międzynarodowe do większości krajów europejskich i pozaeuropejskich. Uchodzi za eksperta w transporcie na kierunkach tureckim i bałkańskim. Misją 3CARGO jest świadczenie usług kompletnych i indywidualnie dopasowanych, w zakresie eksportu oraz importu dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Rozwój Firmy cechuje innowacyjność, zaangażowanie i współpraca z lokalną społecznością oraz odpowiedzialność względem środowiska naturalnego.
Tadeusz Szkudlarski
Wysokiej klasy menadżer, od 2006 roku zarządzający spółką branży paliwowej w Czechowicach-Dziedzicach. Mimo dynamiki tego rynku oraz wpływu państwowego nadzoru właścicielskiego, znajdujący zrozumienie i zaufanie kolejnych rad nadzorczych.
Panu Tadeuszowi Szkudlarskiemu bliska jest idea społecznej odpowiedzialności biznesu. Dzięki jego przychylności i zaangażowaniu możliwa była realizacja wielu działań podejmowanych we współpracy z samorządem gminy Czechowice-Dziedzice na rzecz jej mieszkańców. Jako przykłady takich przedsięwzięć należy wymienić: „Zdolnych z Czechowic-Dziedzic. Miasta z zapałem”, wspierający ambitne projekty dzieci i młodzieży szkolnej, utworzenie lokalnego ośrodka Piłkarskiej Przyszłości z Lotosem, znaczące wspieranie miejskich wydarzeń kulturalnych i sportowych, jak Dni Czechowic-Dziedzic czy cykl biegowy „Biegiem po zdrowie”, wspieranie inicjatyw ekologicznych, jak Bank Drzew Gminy Czechowice-Dziedzice, Marsz Ekologiczny z okazji Dnia Ziemi oraz wiele innych.
Pan Tadeusz Szkudlarski chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem biznesowym. Angażuje się we współpracę z lokalnym środowiskiem gospodarczym i samorządowym, wzmacniając swoimi kompetencjami budowę potencjału ekonomicznego Czechowic-Dziedzic.