Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Co wpływa na cenę odbioru śmieci? Jak prawidłowo segregować odpady i ograniczać ich ilość? Filmy oraz wyszukiwarka odpadów

Biuro ds. Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach przygotowało dwa materiały filmowe dotyczące kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami i promujące zachowania pozwalające ograniczyć ilość odpadów oraz wyszukiwarkę pomagającą w prawidłowej segregacji odpadów.

Pierwszy film pokazuje długą drogę, którą produkowane przez nas śmieci muszą odbyć w drodze na składowiska, czy do miejsc recyklingu. Materiał prezentuje wszystkie obiektywne czynniki – wynikające m.in. z obowiązujących przepisów, opłat za składowanie oraz sytuacji na rynku odpadów wtórnych - mające wpływ na ostateczną cenę odbioru śmieci od mieszkańców.

Drugi film jest instruktażem na temat zasad prawidłowej segregacji odpadów oraz sposobów na ograniczanie ich ilości. Ich stosowanie w codziennym życiu może nam pomóc w ograniczeniu rosnącej z roku na rok „produkcji” odpadów, która wprost przekłada się na rosnące koszty gospodarowania całym systemem.

Uzupełnieniem dla obu materiałów jest interaktywna wyszukiwarka odpadów, pomagająca w ich prawidłowej segregacji. Narzędzie to zaprojektowali i wspólnie wykonali dla Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach nieodpłatnie, za co serdecznie dziękujemy, czechowiczanie - Sylwia Dudziak i Marek Szkowron – społecznicy, działacze na rzecz ochrony przyrody. Baza danych wyszukiwarki będzie na bieżąco uaktualniana - uzupełniana o odpady, których brak zostanie zgłoszony w procesie wpisywania odpadu w oknie wyszukiwania.

Prezentowane właśnie materiały filmowe oraz wyszukiwarka będą stale dostępne w zakładce Samorząd - Gospodarka odpadami, na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

 

Tak