
W ostatnich latach miasto wzbogaciło się o nowe tereny rekreacyjne. Do największych zrealizowanych inwestycji należą Park na Północy, Park Św. Barbary, Park Szwajcarska Dolina i Park Lasek, a już wkrótce dołączą do nich kolejne parki kieszonkowe oraz nowe zieleńce w ramach odbetonowania przestrzeni miejskich. Te zmiany pokazują, że Czechowice-Dziedzice stają się miastem coraz bardziej przyjaznym dla mieszkańców i środowiska.
Dotychczasowe obowiązki związane z utrzymaniem zieleni miejskiej realizowane były przez Wydział Inwestycji i Zarządu Drogami oraz Centrum Edukacji Ekologicznej. Dynamiczny rozwój terenów zielonych w mieście oraz potrzeba bardziej skoordynowanego zarządzania sprawiły, że powołanie dedykowanej jednostki było odpowiedzią na rosnące potrzeby miasta. Tym bardziej, że również – m.in. przez zmiany klimatyczne – rok wegetacyjny coraz bardziej się wydłuża, co powoduje, że dotychczasowe utrzymanie terenów zielonych, realizowane przez krótkookresowe zlecanie zadań w tym zakresie firmom zewnętrznym, okazuje się coraz bardziej niewystarczające i, przed wszystkim, coraz bardziej kosztowne.
Dzięki utworzeniu Centrum Ekologii i Zieleni zarządzanie terenami zielonymi stanie się bardziej efektywne. Nowa jednostka, wyposażona w odpowiedni sprzęt, który – po blisko pięciu latach działalności i zrealizowanych wielu projektach z dofinansowaniem zewnętrznym – już częściowo znajduje się w zasobach Centrum Edukacji Ekologicznej, pozwoli na jeszcze lepszą dbałość o przestrzeń publiczną. Dodatkowo, docelowe skupienie działań w jednym podmiocie pozwoli na optymalizację kosztów, szybsze działanie interwencyjne i reagowanie na bieżące warunki pogodowe i potrzeby, większy wpływ na jakość realizowanych prac pielęgnacyjnych i utrzymaniowych oraz skuteczniejsze pozyskiwanie środków na kolejne inwestycje.
Centrum Ekologii i Zieleni przejmie zarządzanie wybranymi parkami, skwerami i innymi obszarami zielonymi, zapewniając ich odpowiednią pielęgnację i utrzymanie, a także nadzorując realizację nowych projektów ekologicznych. Celem jest wspieranie lokalnej bioróżnorodności, racjonalne gospodarowanie miejską zielenią, przeciwdziałanie miejskiej wyspie ciepła oraz lepsze wykorzystywanie lokalnych zasobów. Również dzięki większemu i szerszemu zaangażowaniu społecznemu, a także dzięki bardziej zrównoważonym pracom utrzymaniowym, które pozwolą zachować większą równowagę pomiędzy śródmiejską zielenią urządzoną a jej bardziej naturalnymi i bliższymi potrzebom przyrody, biocenotycznymi ostojami.
Nowa jednostka nie ograniczy się jedynie do kwestii utrzymania zieleni. Ważnym zadaniem będzie również podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców oraz kształtowanie postaw proekologicznych. W ramach swoich działań jednostka przejmie także zarządzanie Centrum Edukacji Ekologicznej, kontynuując jego misję popularyzowania ekologicznych inicjatyw oraz edukacji przyrodniczej wśród mieszkańców. Począwszy od uczniów lokalnych szkół, a na kołach emerytów kończąc – podobnie, jak ma to miejsce do tej pory, lecz już nie ograniczając się jedynie do uświadamiania, ale również skłaniając i inspirując do wspólnego wyjścia w teren w celu bardziej partycypacyjnego uczestnictwa w kształtowaniu przestrzeni miejskiej.
Centrum Ekologii i Zieleni to kolejny, ważny krok w stronę nowoczesnego i ekologicznego miasta. Czechowice-Dziedzice konsekwentnie realizują strategię zrównoważonego rozwoju, umiejętnie stawiając na harmonię pomiędzy urbanistyką a przyrodą. Na godzeniu potrzeb i interesów rozwijającej się społeczności z koniecznością zachowania rodzimego otoczenia przyrodniczego. Już od kwietnia nowa jednostka rozpocznie swoje działania, by jeszcze skuteczniej dbać o zielone tereny miasta tak, aby cieszyły one oczy mieszkańców, zachęcały do rekreacji na świeżym powietrzu, lepiej służyły bioróżnorodności oraz aby jeszcze bardziej zbliżały miasto i jego mieszkańców do przyrody.