Przejdź do głównej nawigacji Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do mapy portalu

Burmistrz Marian Błachut w Komitecie Monitorującym FEnIKS. Nasz głos w ministerialnym programie

Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut został członkiem stałym Komitetu Monitorującego Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko – FEnIKS przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Czechowicki włodarz jest tam przedstawicielem Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych, do którego należy Śląski Związek Gmin i Powiatów, w którego Zarządzie Burmistrz zasiada.

Komitet Monitorujący działa jako niezależny organ pełniący funkcje monitorująco-opiniodawcze na wszystkich etapach realizacji programu FEnIKS. W jego skład wchodzą przedstawiciele strony rządowej, samorządowej oraz organizacji spoza administracji (w tym świata nauki, partnerzy społeczni i gospodarczy oraz organizacje pozarządowe). Burmistrz Marian Błachut jest jedynym samorządowcem z naszego regionu powołanym w skład Komitetu Monitorującego, działającego przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Budżet programu FEnIKS w trwającej właśnie perspektywie 2021 – 2027 to ponad 24 mld euro. Celem programu jest wspieranie zrównoważonego rozwoju Polski, a głównym kierunkiem zmian jest budowa nowoczesnej infrastruktury technicznej i społecznej. FEnIKS przyspieszy transformację naszego kraju w kierunku gospodarki niskoemisyjnej.

Burmistrz na posiedzeniu Komitetu Monitorującego

Posiedzenie Komitetu Monitorującego FEnIKS 22 marca 2024 roku - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Najwięcej środków trafi na energetykę i środowisko oraz ekologiczny transport. Oznacza to możliwość aplikowania o środki m. in. na rozwój i modernizację infrastruktury ciepłowniczej i energetycznej oraz OZE, ochronę przyrody i rozwój zielonej infrastruktury w miastach oraz adaptację do zmian klimatycznych, zapobieganie klęskom i kataklizmom.

O pieniądze z budżetu programu mogą ubiegać się m.in. samorządy terytorialne, a proponowane w ramach programu FEnIKS kierunki działań doskonale wpisują się w plany inwestycyjne i modernizacyjne Gminy Czechowice-Dziedzice, która o te środki już z powodzeniem aplikuje i zamierza to czynić nadal.

Tak